O tym, jak można wspierać rozwój kariery kobiet w organizacji, opowiada Katarzyna Bołtowicz, dyrektor operacyjny w Kapsch Telematic Services.
Jakie trendy dostrzegają państwo w obszarze rozwoju kariery kobiet w Polsce?

Bardzo długo w Polsce i na świecie pokutowało przekonanie, że kobiety awansuje się za zasługi, a mężczyzn – za potencjał. Mówiło się również o zawodach typowo męskich i damskich. Dostrzegam jednak, że takie postrzeganie zmienia się powoli z korzyścią dla kobiet. Od dłuższego czasu obserwuję, że tego typu podziały zanikają.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Raport główny »
Siła mentoringu
Kobiety w biznesie, Przywództwo i zarządzanie ludźmi Joanna Socha PLŚwiadome kierowanie ścieżką kariery, większa pewność siebie i asertywność to tylko niektóre z zalet mentoringu. Dlatego programy mentoringowe odgrywają tak ważną rolę w procesie wspierania rozwoju kobiet w biznesie.

Sama mam ponad 18 lat doświadczenia zawodowego w branży technologicznej. Wieloletnie doświadczenie w budowie, wdrażaniu i optymalizacji systemów zarządzania w różnorodnych organizacjach biznesu i administracji doprowadziło mnie do miejsca, w którym jestem teraz.
W jaki sposób Kapsch Telematic Services wspiera rozwój kariery kobiet?
W całej grupie prowadzimy programy wspierające rozwój kobiet. Od wiosny tego roku w Kapsch działa na przykład program „Women@Kapsch”. W jego ramach prowadzimy inicjatywy na różnych poziomach – od powierzania kobietom zarządzania poszczególnymi projektami w oddziałach firmy po wydarzenia networkingowe, czyli spotkania umożliwiające wymianę doświadczeń wśród kobiet na stanowiskach kierowniczych.
Mierzalnym celem programu jest osiągnięcie 30‑procentowego udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych w całej grupie. Grupę Kapsch tworzą firmy o profilu technologicznym, a 42% jej pracowników stanowią kobiety. Cel programu jest więc absolutnie osiągalny i pożądany.
Jakie inne programy rozwojowe oferuje Kapsch Telematic Services?
Przede wszystkim oferujemy programy ogólnofirmowe, które budują naszą kulturę korporacyjną oraz wartości, a także pozwalają całemu zespołowi ukierunkować myślenie i działania w pożądaną stronę. Jednym z ostatnich tego typu działań był półroczny program prowadzony pod hasłem „Współodpowiedzialność”. Zaangażowane w program były wszystkie osoby w Kapsch Telematic Services – od zarządu do szeregowych pracowników. Chodziło nam o przywrócenie atmosfery pracy z początków działalności organizacji w Polsce, gdy w ciągu ośmiu miesięcy musieliśmy zbudować całe przedsiębiorstwo i terminowo oddać bardzo skomplikowany system poboru opłat. Każdy z nas robił wtedy nie tylko to, co leżało formalnie w zakresie naszych obowiązków, ale bez żadnych zachęt oferował pomoc innym, gdy była potrzebna.
Uważamy, że takiego podejścia, typowego dla start‑upu, nadal potrzebujemy, nawet gdy sytuacja jest stabilna, a procesy zostały ustalone i działają bez zarzutu.
Oferujemy także szkolenia indywidualnie dobierane do potrzeb pracownika. Pracujemy projektowo, nie dziwi więc, że znaczna część z nas ma certyfikacje IPMA, ITIL lub Prince.
Wspieramy też inne formy rozwoju zawodowego – od udziału w kursach i konferencjach branżowych po studia MBA. Zdecydowanie szeroki wachlarz szkoleń i ich dostępność jest tym, co nas wyróżnia.
Co może zyskać firma dzięki wspieraniu rozwoju kariery kobiet?
Odpowiedź jest tylko jedna: organizacja może zyskać dobrego, lojalnego pracownika. Liderkę, która będzie dobrze wykonywać swoją pracę, prowadzić i motywować zespół. Odważną menedżerkę śmiało podejmującą nowe wyzwania i potrafiącą im sprostać.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pozostałe komentarze ekspertek »
Mentorki wskazują drogę do celu
Kobiety w biznesie, Liderzy Jolanta Wyszyńska PL, Alina Pszczółkowska PLMentoring pozwala skorzystać z wiedzy najlepszych ekspertów i dzięki temu rozwinąć pełnię własnych możliwości. Relacja z mentorem daje szerszą perspektywę i pomaga zredefiniować swoje cele zawodowe.

Przywództwo nie zależy od płci
Kobiety w biznesie, Rozwój przywództwa Izabela Walczewska-Schneyder PLO znaczeniu kompetencji miękkich w biznesie i wykorzystywaniu swoich silnych stron opowiada Izabela Walczewska-Schneyder, członek zarządu Benefit Systems.

Kultura sprzyjająca różnorodności
Kobiety w biznesie, Różnorodność Barbara Wiążewska PLO stwarzaniu równych szans w biznesie i budowaniu kultury organizacyjnej sprzyjającej rozwojowi kariery kobiet opowiada Barbara Wiążewska, dyrektor generalny działu BP Retail w Polsce.

Efektywna współpraca
Kobiety w biznesie, Liderzy Agnieszka Maciejewska PL, Iwona Kozera PLO wspieraniu rozwoju kariery kobiet i efektywnej pracy z mentorem opowiadają Agnieszka Maciejewska i Iwona Kozera, reprezentujące Fundację Liderek Biznesu.

Przyszłość jest kobietą
Kobiety w biznesie, Liderzy Beata Staszków PLTrwa druga edycja programu mentoringowego Związku Pracodawców Polska Miedź. Ponad połowa uczestników to kobiety. Beata Staszków, prezes zarządu związku, widzi w menedżerkach szczególną wolę rozwoju i chęć zdobywania nowych kompetencji.

Rozwój w DNA firmy
Kobiety w biznesie, Liderzy Małgorzata Lasota PLO programach wspierających rozwój kobiet w organizacjach opowiada Małgorzata Lasota, HR Cluster Head w krajach skandynawskich, bałtyckich i CEE firmy GSK.

Warto czerpać z doświadczenia innych
Kobiety w biznesie, Przywództwo i zarządzanie ludźmi Magda Taczanowska PLO roli mentoringu w dużych organizacjach i przekazywaniu jasnej informacji zwrotnej opowiada Magda Taczanowska, dyrektor Segmentu Enterprise w polskim oddziale Microsoftu.

Dobry mentor kluczem do sukcesu
Kobiety w biznesie, Rozwój przywództwa Magdalena Kaleta-Gałwa PLO wyzwaniach związanych z wyborem odpowiedniego mentora opowiada Magdalena Kaleta-Gałwa, mediatorka sądowa i dyplomowany coach, założycielka firmy szkoleniowej.

Wspieranie innych wymaga odwagi i otwartości
Zarządzanie sobą | Zrównoważony rozwój, Zarządzanie sobą Barbara Stepnowska PLO korzyściach płynących z różnorodnych doświadczeń opowiada dr Barbara Stepnowska, dyrektor programu MBA na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

Inspiracja w rodzinie
Zarządzanie sobą | Zarządzanie sobą, Planowanie kariery Agnieszka Jasikowska PLO rozdzieleniu życia zawodowego od prywatnego w firmie rodzinnej opowiada Agnieszka Jasikowska, dyrektor generalny firmy Oriens Bijou – przedstawiciela TOUS w Polsce.
