Jakie mają państwo doświadczenia z zarządzaniem różnorodnością i jakie praktyki stosują?
Piotr Pyrich: Od wielu lat mamy w BP program o nazwie Diversity & Inclusion, promujący zróżnicowanie i poczucie przynależności do naszej organizacji. Chodzi w nim o przeszczepienie do naszego miejsca pracy różnorodności, jaką widzimy w otaczającym nas świecie. BP zatrudnia olbrzymi zespół ludzi – w ponad 70 krajach prawie 80 tysięcy osób – odzwierciedlający zróżnicowanie społeczeństwa.
Wiemy, że aby zachować konkurencyjność i dobre wyniki, nasza firma musi stwarzać pracownikom takie warunki, aby wydobyli z siebie to, co najlepsze.Chcemy być atrakcyjnym pracodawcą dla najbardziej utalentowanych osób, bez względu na płeć, pochodzenie i religię. Tę różnorodność postrzegamy jako wartość. Potwierdzają to badania firmy McKinsey & Company, z których wynika, że organizacje o bardziej zróżnicowanym personelu uzyskują lepsze wyniki finansowe.

Partnerem merytorycznym materiału jest firma BP.
Z czego wynikają bariery w awansie kobiet w nowoczesnym środowisku biznesowym i jak je przełamywać?
Od początku istnienia firmy w naszym kraju kobiety były w jej kierownictwie. Obecnie szefują między innymi zespołom zajmującym się procesami zakupów, marketingiem, bezpieczeństwem, specjalnymi projektami biznesowymi, PR, HR. Można zatem powiedzieć, że w firmie BP nie istnieją bariery dla awansu kobiet. Dodam więcej – kobiety w naszej firmie awansują, i to często, na różne stanowiska, także te na wysokim szczeblu. Przykładem jest mój zespół, czyli krajowe kierownictwo BP w Polsce, którego połowę stanowią kobiety. Wiem, że taka struktura zarządu jest unikatowa nie tylko w naszej branży, ale w ogóle w Polsce. W biurze ponad połowa zespołu to kobiety, na stacjach jeszcze więcej, bo ponad 70%. W grupie kierowników stacji i ich zastępców ponad 65% to panie. Takie rozwiązania, jak: elastyczny czas pracy, możliwość pracy z domu czy pracy w wirtualnych zespołach, stanowią wsparcie i dają szansę na większe zaangażowanie się ze strony kobiet i godzenie obowiązków życia rodzinnego.
Ten tekst jest komentarzem eksperta. Przeczytaj tekst główny »
Wszechstronne liderki
Kobiety w biznesie Julia Słowik PLKobiety nadal muszą mierzyć się z barierami w drodze na szczyty organizacji.

Czy istnieją skuteczne sposoby walki z nierównością płci na najwyższych stanowiskach zarządczych?
Komunikacja na temat oczekiwań, różnic i obaw jest bardzo ważna. Mamy w firmie BP specjalny projekt, tzw. open talk, który zachęca pracowników do szczerej rozmowy. Mamy narzędzia komunikacjiumożliwiające zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości. Według mnie, to właśnie otwartość w komunikacji, odwaga, odpowiednie procedury oceny i kontroli pracy oraz projektów to kluczowe obszary w walce z nierównością.
Jakie metody stosują państwo, by wspierać obecność kobiet w organizacji?
Zatrudniając pracowników, oferujemy im oprócz wynagrodzenia zasadniczego szeroki pakiet pozafinansowych świadczeń pracowniczych. Większość z nich jest skierowana również do ich rodzin. Jednym z nich jest pakiet medyczny, obejmujący na przykład prowadzenie ciąży. Mieliśmy też przypadki, gdy awansowano na wyższe stanowiska kobiety zaraz po urlopie macierzyńskim. Kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich mają prawo do używania podczas urlopu sprzętu firmowego, takiego jak komputer i samochód. Ponadto obejmują je wszystkie świadczenia dodatkowe, jakie oferuje firma. Ważne jest, że kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich są traktowane tak, jakby pracowały pełny rok i w związku z tym podlegają standardowej polityce premiowania czy przy przyznawaniu rocznych podwyżek wynagrodzeń.
Przeczytaj pozostałe komentarze »
Kobiecy sukces to podążanie za pasją
Kobiety w biznesie Marta Florczak PLSytuacja kobiet na rynku pracy nadal pozostawia wiele do życzenia.

Zrozumieć potrzeby wszystkich pracowników
Kobiety w biznesie Marta Wielondek PLInterdyscyplinarne zespoły są z definicji bardziej innowacyjne.

Różnorodność kluczem do sukcesu
Kobiety w biznesie Monika Bargieł PLNowoczesna organizacja powinna stworzyć takie warunki pracy, które zachęcą do aplikowania na wysokie stanowiska.

Organizacja na obcasach
Kobiety w biznesie Alicja Kopeć PL, Katarzyna Szerling PL, Patrycja Rogowska-Tomaszycka PL, Agnieszka Kłos PLKobiety, bardziej niż na rywalizację, stawiają na samorealizację.
