Technologia 5G od wielu miesięcy testowana jest w wielu państwach na całym świecie, również w Polsce. 2019 rok ma przynieść pierwsze przykłady wdrożenia tej technologii w szerszej skali.
Aż 25 operatorów na świecie uruchomi w 2019 roku usługi sieci piątej generacji 5G przynajmniej na części ich terytorium – wynika z raportu Deloitte „Technology, Media and Telecomunications Predictions 2019”. Według przewidywań Deloitte kolejnych 26 operatorów uruchomi 5G w 2020 roku. Technologię 5G w 2018 roku testowało już 72 operatorów.
Czym właściwie jest 5G? To kolejna generacja sieci komórkowej, która z perspektywy indywidualnego użytkownika będzie szybsza, a z perspektywy firm otworzy drzwi do nowych zastosowań w różnych branżach dzięki m.in. znacznemu zmniejszeniu opóźnień w przesyle danych (latency).
„Przykładem może być zdalne sterowanie samochodem. Przy zastosowaniu sieci 4G, zdalne kierowanie pojazdem stwarzałoby ryzyko wypadku, ponieważ obraz przed samochodem mógłby dotrzeć do kierującego zbyt późno, by wystarczająco szybko zareagować. Jeśli sieć będzie działać odpowiednio szybko oraz przy odpowiednio niskich opóźnieniach niezależnie od zmieniającego się obciążenia sieci, operator zdalny będzie w stanie kierować maszyną w czasie rzeczywistym” – mówi Jakub Wróbel, ekspert rynku telekomunikacyjnego w Deloitte.
Nowe możliwości
Zdaniem ekspertów rozwój 5G umożliwi w dalszej przyszłości powstanie rozwiązań wykorzystywanych w wielu branżach, szczególnie przemysłowych, ale nie tylko. „Przewiduje się, że w dłuższym okresie dzięki tej technologii lekarze będą mogli dokonywać operacji na odległość” – dodaje Jakub Wróbel.
Pierwsze wdrożenia 5G będą z kolei obejmowały m.in. szybszy przesył danych z wykorzystaniem telefonów komórkowych lub innych urządzeń przenośnych (co może być odczuwalne w przypadku np. oglądania materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości lub transmisji dużych plików danych). Dzięki 5G możliwe będzie również zapewnienie tzw. Fixed Wireless Access – stacjonarnego dostępu do internetu o szybkości transmisji porównywalnej z szybkimi łączami kablowymi, dzięki wykorzystaniu sieci radiowej. Przykładem jest zapewnienie dostępu do internetu w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia światłowodu. Dzięki 5G łatwiejsze będzie otwarcie nowego oddziału firmy w miejscu odległym geograficznie, które może nie mieć tradycyjnie rozwiniętej sieci łączności.
Z inwestycją w 5G wiążą się duże nakłady finansowe, zwłaszcza ze strony operatorów telekomunikacyjnych. Tempo rozwoju sieci zależy również od dostępności nowych pasm częstotliwości.
„Technologia sieci zaawansowanych to cichy bohater cyfrowej przyszłości, umożliwiający ciągłość połączenia, co sprzyja rozwojowi nowych produktów i usług. Dzięki rozwiązaniom takim jak 5G na dobre rozwiną się technologie, które zależą od danych i sieci, takie jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy, blockchain czy zaawansowane narzędzia analityczne. Z naszych obserwacji wynika, że Polska, pod względem tempa pracy nad tą technologią nie ustępuje znacznie innym krajom” – przekonuje Daniel Martyniuk, partner, lider doradztwa technologicznego w Deloitte.
Zobacz też: Dostawa szybka czy tania? nie trzeba już wybierać.