CZY WIESZ, ŻE: W Polsce znajduje się przedsiębiorstwo, które emituje najwięcej dwutlenku węgla w Europie.
Uwaga, w tym porównaniu nie prezentujemy wpływu na środowisko naturalne z perspektywy całych gospodarek konkretnych państw. Zestawiamy jedynie wybrane przedsiębiorstwa – głównie państwowe – więc nie jest to podstawa do wyciągania bardziej ogólnych wniosków. Chociaż…

Pierwszy wniosek, jaki można wyciągnąć z danych przedstawionych przez Komisję Europejską, jest oczywisty. Największymi emiterami dwutlenku węgla pozostają elektrownie węglowe. Większość z tych, które trafiły na niechlubną listę, znajduje się na terenie Niemiec, ale pierwsze, niezbyt zaszczytne miejsce zajmuje niestety elektrownia przy Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”. 38,2 mln ton dwutlenku węgla to więcej, niż w 2017 roku wyemitowała cała Szwajcaria (34,4 mln ton COIndeks górny 22) czy Norwegia (35,3 mln ton COIndeks górny 22, źródło).
Warto jednak zwrócić uwagę także na ostatnie miejsce w „pierwszej dziesiątce”. Ryanair to nie tylko przedstawiciel tzw. tanich linii lotniczych, ale i największe przedsiębiorstwo lotnicze w Europie. Założona przez Tony’ego Ryana spółka dysponuje w tym momencie niemal 440 samolotami (wyłącznie Boeing 737‑800 – jeden typ pozwala zmniejszyć koszty serwisu) i… to już wystarczyło, by w 2018 r. wyemitowały one w sumie niemal 10 mln ton dwutlenku węgla.
Dobrze jest uświadomić sobie, że pod względem efektywności transportu (w przeliczeniu na pasażera) samoloty zajmują niechlubne ostatnie miejsce, daleko za koleją, transportem publicznym czy nawet samochodami osobowymi. A jeśli ktoś jest naprawdę ciekawy, jak jego podróż przełoży się na emisję dwutlenku węgla do atmosfery, może nawet skorzystać z kalkulatora emisji lotniczych.
Inspiracje z serii CZY WIESZ, ŻE są jak dobra kawa i chwila relaksu w pracy.
Jeśli chcesz pogłębić umiejętności stosowania nowych technologii w biznesie, zapraszamy na stronę główną MIT Sloan Management Review Polska.