O programach wspierających rozwój kobiet w organizacjach opowiada Małgorzata Lasota, HR Cluster Head w krajach skandynawskich, bałtyckich i CEE firmy GSK.
Jakie programy rozwojowe oferuje GSK?

GSK jest organizacją działającą w dynamicznie zmieniającym się i ściśle uregulowanym obszarze ochrony zdrowia. Takie otoczenie motywuje nas do ciągłego rozwoju, czego też oczekujemy od naszych pracowników. Każdy z nich ma indywidualny plan rozwojowy dostosowany do swoich potrzeb i wspólnych oczekiwań. Z kolei my, jako firma, jesteśmy zobowiązani do tego, aby dostarczać pracownikom odpowiednie narzędzia. Jeśli chodzi o naukę w miejscu pracy, to nie tylko proponujemy projekty, oddelegowujemy zadania czy zachęcamy do zmiany ról, ale także stosujemy niestandardowe rozwiązania, takie jak kilkumiesięczny wolontariat PULSE na rzecz organizacji pozarządowej za granicą. Jeden z pracowników polskiego oddziału realizował taki projekt w Ameryce Południowej. W skali globalnej prawie 90% menedżerów GSK twierdzi, że wolontariat PULSE wniósł do firmy nowe pomysły i zainspirował do zmiany sposobu pracy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Raport główny »
Siła mentoringu
Kobiety w biznesie, Przywództwo i zarządzanie ludźmi Joanna Socha PLŚwiadome kierowanie ścieżką kariery, większa pewność siebie i asertywność to tylko niektóre z zalet mentoringu. Dlatego programy mentoringowe odgrywają tak ważną rolę w procesie wspierania rozwoju kobiet w biznesie.

Niekonwencjonalne metody uczenia są zatem bardzo efektywne. Poza tym zachęcamy pracowników do uczenia się od innych w ramach coachingu i mentoringu. Prowadzimy kilka programów budujących kompetencje coachingowe w organizacji, począwszy od jednodniowych sesji szkoleniowych, a skończywszy na zaawansowanych kilkumiesięcznych szkoleniach dla menedżerów, po których uzyskują uprawnienia coacha. Ze wsparcia tej ostatniej grupy może skorzystać każdy pracownik koncernu.
Z powodzeniem wdrażamy także mniej formalne programy mentoringowe, często tworząc międzynarodowe pary mentor‑podopieczny. Ponadto stawiamy na formalną naukę oraz tradycyjne szkolenia. Dbamy o to, by były dostępne dla pracowników w jak najbardziej przystępnej formie – np. pod postacią platform e‑learningowych, aplikacji mobilnych. Można więc śmiało stwierdzić, że rozwój jest w naszym DNA.
Jaką rolę pełni mentoring w rozwoju kariery i jakie doświadczenia mają państwo w jego wykorzystaniu?
Mentoring wspiera osoby na różnych etapach kariery zawodowej. Mentor nie tylko pomaga podopiecznemu wypracowywać rozwiązania dotyczące codziennej pracy, ale też, rozumiejąc specyfikę wykonywanych zadań, może stymulować jego rozwój w dłuższej perspektywie. Z tej relacji korzysta także sam mentor. Ma możliwość poznania sposobu myślenia i priorytetów młodszego pokolenia.
Uczestniczymy też w inicjatywach mentoringowych organizowanych przez organizację Vital Voices, których celem jest zaangażowanie w rozwój zdolności przywódczych kobiet. Menedżerki mogą rozwijać umiejętności przywódcze, wymieniając najlepsze praktyki i wiedzę z mentorem – liderem zasiadającym w zarządzie innej organizacji. Najlepszym dowodem na istnienie silnej kultury mentoringowej w naszej organizacji jest oddolna inicjatywa pracowników, którzy sami zainicjowali tzw. Mentoring Walk w Poznaniu.
Jaką rolę pełnią kluby kobiece i wydarzenia networkingowe skierowane do kobiet?
W GSK temat Inclusion & Diversity jest częścią strategii biznesowej. Jej celem jest stworzenie integracyjnego miejsca pracy, które przyciągnie i utrzyma utalentowanych ludzi ze wszystkich środowisk i kultur. Szukamy, doceniamy i czerpiemy z różnorodnej wiedzy, doświadczeń i stylów funkcjonujących w globalnej społeczności. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest inicjatywa przywództwa kobiet Women’s Leadership Initiative (WLI), której zadaniem jest rozwijanie, promowanie oraz utrzymanie kobiet na każdym poziomie organizacji. Program zapewnia możliwości tworzenia sieci kontaktów, mentoringu i edukacji poprzez wewnętrzne programy, jak i zewnętrzne relacje (np. HBA).
Co może zyskać firma dzięki wspieraniu rozwoju kariery kobiet?
Firma ma dostęp do różnorodnych liderów w całej firmie, którzy tworzą środowisko sprzyjające integracji. Ci liderzy czerpią z szerokiej wiedzy i doświadczeń, poznają inne perspektywy i style zarządzania. Zapewnia to firmie przyspieszony rozwój, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań oraz koncentrację na współpracy podczas realizacji strategii.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pozostałe komentarze ekspertek »
Mentorki wskazują drogę do celu
Kobiety w biznesie, Liderzy Jolanta Wyszyńska PL, Alina Pszczółkowska PLMentoring pozwala skorzystać z wiedzy najlepszych ekspertów i dzięki temu rozwinąć pełnię własnych możliwości. Relacja z mentorem daje szerszą perspektywę i pomaga zredefiniować swoje cele zawodowe.

Przywództwo nie zależy od płci
Kobiety w biznesie, Rozwój przywództwa Izabela Walczewska-Schneyder PLO znaczeniu kompetencji miękkich w biznesie i wykorzystywaniu swoich silnych stron opowiada Izabela Walczewska-Schneyder, członek zarządu Benefit Systems.

Kultura sprzyjająca różnorodności
Kobiety w biznesie, Różnorodność Barbara Wiążewska PLO stwarzaniu równych szans w biznesie i budowaniu kultury organizacyjnej sprzyjającej rozwojowi kariery kobiet opowiada Barbara Wiążewska, dyrektor generalny działu BP Retail w Polsce.

Efektywna współpraca
Kobiety w biznesie, Liderzy Agnieszka Maciejewska PL, Iwona Kozera PLO wspieraniu rozwoju kariery kobiet i efektywnej pracy z mentorem opowiadają Agnieszka Maciejewska i Iwona Kozera, reprezentujące Fundację Liderek Biznesu.

Przyszłość jest kobietą
Kobiety w biznesie, Liderzy Beata Staszków PLTrwa druga edycja programu mentoringowego Związku Pracodawców Polska Miedź. Ponad połowa uczestników to kobiety. Beata Staszków, prezes zarządu związku, widzi w menedżerkach szczególną wolę rozwoju i chęć zdobywania nowych kompetencji.

Kompleksowe podejście do wspierania rozwoju kariery
Kobiety w biznesie, Planowanie kariery Katarzyna Bołtowicz PLO tym, jak można wspierać rozwój kariery kobiet w organizacji, opowiada Katarzyna Bołtowicz, dyrektor operacyjny w Kapsch Telematic Services.

Warto czerpać z doświadczenia innych
Kobiety w biznesie, Przywództwo i zarządzanie ludźmi Magda Taczanowska PLO roli mentoringu w dużych organizacjach i przekazywaniu jasnej informacji zwrotnej opowiada Magda Taczanowska, dyrektor Segmentu Enterprise w polskim oddziale Microsoftu.

Dobry mentor kluczem do sukcesu
Kobiety w biznesie, Rozwój przywództwa Magdalena Kaleta-Gałwa PLO wyzwaniach związanych z wyborem odpowiedniego mentora opowiada Magdalena Kaleta-Gałwa, mediatorka sądowa i dyplomowany coach, założycielka firmy szkoleniowej.

Wspieranie innych wymaga odwagi i otwartości
Zarządzanie sobą | Zrównoważony rozwój, Zarządzanie sobą Barbara Stepnowska PLO korzyściach płynących z różnorodnych doświadczeń opowiada dr Barbara Stepnowska, dyrektor programu MBA na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

Inspiracja w rodzinie
Zarządzanie sobą | Zarządzanie sobą, Planowanie kariery Agnieszka Jasikowska PLO rozdzieleniu życia zawodowego od prywatnego w firmie rodzinnej opowiada Agnieszka Jasikowska, dyrektor generalny firmy Oriens Bijou – przedstawiciela TOUS w Polsce.
