Grupa Roche jest światowym liderem w dziedzinie innowacyjnych leków, diagnostyki i technologii medycznych. Roche Diabetes Care to jedna z trzech spółek grupy Roche, która koncentruje się na technologiach medycznego pomiaru glikemii i pomp insulinowych. Wierzymy w medycynę personalizowaną i dlatego głównym źródłem innowacji muszą być przede wszystkim potrzeby pacjentów. Aby pogłębić zrozumienie dla tych potrzeb i przez to zwiększyć naszą konkurencyjność rynkową, zdecydowaliśmy się na reorganizację naszego zespołu.
Jednym z obszarów zmian był format zespołu zarządzającego. Jego rozszerzenie odbyło się na podstawie wiedzy merytorycznej i zdolności przywódczych. Okazało się, że więcej kobiet niż mężczyzn spełniło nasze wymagania, w rezultacie obecnie aż 70% zespołu zarządzającego stanowią kobiety. To nie jest efekt polityki wyrównywania szans, ale przyjęcia znacznie szerszego założenia.

Partnerem merytorycznym materiału jest firma Roche.
Nasz cel to budowanie organizacji opartej na różnorodności pod każdym względem. Dotyczy to nie tylko płci, ale również wieku, edukacji, charakterów i doświadczeń pracowników. Organizacja chce czerpać innowacje z różnorodności i korzystać zarówno z bezcennego doświadczenia i wiedzy, jak i z pomysłowości i energiczności. Staramy się też zatrudniać osoby spoza branży, tak by rozszerzać nasze horyzonty i stymulować nowe rozwiązania.
Ten tekst jest komentarzem eksperta. Przeczytaj tekst główny »
Wszechstronne liderki
Kobiety w biznesie Julia Słowik PLKobiety nadal muszą mierzyć się z barierami w drodze na szczyty organizacji.

Mamy nadzieję, że różnorodny skład zespołu zwiększy skuteczność naszych odpowiedzi na potrzeby klientów. Poza tym dzięki heterogeniczności Roche jest w stanie szybciej i lepiej zrozumieć sygnały zmian rynkowych i adaptować strategie. Interdyscyplinarne zespoły, skupiające rozmaite punkty widzenia, z definicji są bardziej innowacyjne niż te, które nie odznaczają się tak dużą wszechstronnością.
Wspieranie różnorodności – między innymi płciowej – we współczesnych firmach jest koniecznością. Roche odnosi w tej dziedzinie sukcesy, ponieważ wprowadzoną politykę kadrową wspiera elastyczny system pracy i sprzyjająca obydwu płciom kultura organizacji.
Przyjęliśmy założenie, że o sukcesie firmy decyduje przede wszystkim głębokie zaangażowanie i wysoka kreatywność zespołu, a nie przebieg samego procesu. Aby zyskać zaangażowanych pracowników, sposób pracy musi odpowiadać ich indywidualnym potrzebom. Dlatego zakwestionowaliśmy na przykład wymóg obecności w biurze o stałych godzinach. Wspieranie różnorodności wymaga poszanowania indywidualnych priorytetów naszych pracowników. Oznacza to, że na przykład rodzice obojga płci mogą swobodnie uczestniczyć w życiu dzieci, opuszczać biuro w nagłych wypadkach lub wykonywać obowiązki w domu, gdy zachodzi taka potrzeba. Dopuszczamy bardzo elastyczne modele pracy dla kobiet w ciąży. Jeśli po porodzie potrzebują poświęcić się opiece nad dzieckiem przez trzy lata, firma powinna to zrozumieć. Jeśli mama chce wrócić do pracy i odpocząć od roli opiekuna, firma też powinna umożliwić takie rozwiązanie. Tego typu działania w żadnym wypadku nie wpływają negatywnie na wyniki firmy. Wręcz przeciwnie – szczęśliwy i spełniony pracownik jest w stanie osiągnąć dużo więcej.
Mamy nadzieję, że w ten sposób tworzymy układ partnerski pomiędzy pracownikami ze wszystkich szczebli struktury, a w zamian za ich wzajemne zrozumienie i zadowolenie otrzymujemy wysoką lojalność, odpowiedzialność i zaangażowanie. Kluczem do skutecznego funkcjonowania organizacji o dużej różnorodności jest wzajemny szacunek wszystkich jej członków oraz świadomość wspólnego celu. Te wartości przekładają się bezpośrednio na wymierny sukces firmy.
Przeczytaj pozostałe komentarze »
Równowaga wbudowana w model firmy
Kobiety w biznesie Piotr Pyrich PLAby zachować konkurencyjność, firma musi stwarzać pracownikom takie warunki, aby wydobyli z siebie, to co najlepsze.

Kobiecy sukces to podążanie za pasją
Kobiety w biznesie Marta Florczak PLSytuacja kobiet na rynku pracy nadal pozostawia wiele do życzenia.

Różnorodność kluczem do sukcesu
Kobiety w biznesie Monika Bargieł PLNowoczesna organizacja powinna stworzyć takie warunki pracy, które zachęcą do aplikowania na wysokie stanowiska.

Organizacja na obcasach
Kobiety w biznesie Alicja Kopeć PL, Katarzyna Szerling PL, Patrycja Rogowska-Tomaszycka PL, Agnieszka Kłos PLKobiety, bardziej niż na rywalizację, stawiają na samorealizację.
