CZY WIESZ, ŻE: Według prawa amerykańskiego czek nie musi wykorzystywać specjalnego blankietu. Ważne są dane.
Jak wyobrażamy sobie szczęśliwego zwycięzcę loterii pieniężnej? Uśmiechnięty od ucha do ucha, konfetti, fanfary, światła, ale przede wszystkim ogromniasty czek trzymany z trudem w obu rękach. Z wyraźnie widoczną wysokością wygranej, oczywiście.
I tu niespodzianka. Tego typu czek – według prawa amerykańskiego – może zostać zrealizowany w banku. Według opinii Bank Administration Institute (BAI), czyli organizacji zajmującej się analizą usług finansowych w Stanach Zjednoczonych, najważniejszy nie jest papier, na którym czek został wypisany, ale zawarte na nim informacje. Tak naprawdę nie musi to być nawet papier – teoretycznie możliwa jest chociażby sytuacja, w której zrozpaczony klient oderwie kawałek białej koszuli i wypisze na niej taksówkarzowi czek po zorientowaniu się, że zapomniał z domu portfela.
Oczywiście fakt, że coś jest możliwe, nie oznacza, że warto tak postępować. Tym bardziej, że liczba informacji, które powinien zawierać prawidłowo wypełniony czek, jest dość duża (m.in. imię i nazwisko właściciela, odpowiedni zwrot przed imieniem i nazwiskiem odbiorcy, nazwa banku wraz miastem i stanem, data, suma pieniędzy w cyfrach, suma pieniędzy w słowach, wyraźny podpis…) i łatwo przeoczyć coś, o czym przypomina tradycyjny blankiet czekowy.
Z drugiej strony… wyobrażamy sobie sytuację, w której ktoś wkracza do banku z ogromniastym czekiem na ogromniastą sumę – i rzeczywiście go realizuje! Mina kasjerki lub kasjera – choć to przecież bank i wszystkie kwestie finansowe powinny być precyzyjnie ustalone – bezcenna 😉
Inspiracje z serii CZY WIESZ, ŻE są jak dobra kawa i chwila relaksu w pracy.
Jeśli chcesz pogłębić umiejętności stosowania nowych technologii w biznesie, zapraszamy na stronę główną MIT Sloan Management Review Polska.