O stwarzaniu równych szans w biznesie i budowaniu kultury organizacyjnej sprzyjającej rozwojowi kariery kobiet opowiada Barbara Wiążewska, dyrektor generalny działu BP Retail w Polsce.
Pracuje pani w BP od 19 lat. Jak rozwijała się pani ścieżka kariery?

Pracę w BP rozpoczęłam w 1999 roku, czyli zaledwie siedem lat po tym, jak BP rozpoczęło działalność w Polsce i cztery lata od otwarcia pierwszej stacji paliw. Były to lata dynamicznego rozwoju rynku w Polsce i wszechstronnego rozwoju firmy BP; rozwój sieci stacji paliw, uruchomienie produkcji asfaltu, połączenie działu olejów z firmą Mobil, zakup największej w Polsce rozlewni gazu płynnego oraz idący za tym dynamiczny rozwój oferty LPG, zakup sieci paliw Aral, wprowadzenie na rynek w Polsce kart flotowych, kawiarni WBC oraz pierwszego w Polsce programu lojalnościowego. Firma w tak dynamicznym okresie rozwoju i budowania nowej struktury oferowała wyjątkowe możliwości rozwoju. Fakt, że zaraz po ukończeniu studiów trafiłam do BP i mogłam uczestniczyć w wielu fascynujących przedsięwzięciach, nie tylko wiele mnie nauczył, ale także dał mi poczucie tego, jak wiele można dokonać.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Raport główny »
Siła mentoringu
Kobiety w biznesie, Przywództwo i zarządzanie ludźmi Joanna Socha PLŚwiadome kierowanie ścieżką kariery, większa pewność siebie i asertywność to tylko niektóre z zalet mentoringu. Dlatego programy mentoringowe odgrywają tak ważną rolę w procesie wspierania rozwoju kobiet w biznesie.

Sama zaczynałam od pracy w dziale obsługi klienta, następnie zarządzałam działem sprzedaży i pricingiem. Wzrastałam razem z firmą, zajmowałam takie stanowiska jak dyrektor operacyjny działu LPG oraz dyrektor ds. rozwoju i transformacji BP Retail w Polsce. Od lipca tego roku jestem dyrektorem generalnym działu stacji paliw w Polsce. Myślę, że moją mocną stroną zawsze było zarządzanie zmianą i poszukiwanie nowych rozwiązań. Realizowałam zarówno projekty związane z rozwojem oferty i definiowaniem strategii wzrostu, jak również optymalizacją kosztową.
Jakie czynniki przyczyniły się do dynamicznego rozwoju pani kariery?
Po pierwsze, wspomniane dynamiczne zmiany w firmie stwarzały przestrzeń do rozwoju kompetencji, umożliwiały podejmowanie nowych wyzwań. Ważnym aspektem jest kultura organizacyjna firmy BP i jej wartości, które składają się na środowisko stymulujące indywidualny rozwój. Mówiąc o wartościach, jest to zarówno dążenie do doskonałości operacyjnej, jak również wzajemny szacunek, zachęta do odwagi i praca zespołowa.
Drugi czynnik to moja fascynacja tym, co robię, i indywidualna gotowość do podejmowania dodatkowych zadań oraz otwartość na zmiany. Wreszcie trzeci aspekt to fakt, że na swojej drodze zawodowej spotkałam osoby, które były dla mnie inspiracją i wzorem lidera, a także dały mi osobistą zachętę i wzmocniły wiarę w to, że mogę realizować strategiczne projekty i zarządzać dużym zespołem.
Czy miała pani kiedyś mentora?
Tak, mentoring przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim daje możliwość kontaktu z osobami z dużym doświadczeniem, co może stanowić inspirację. W naszej firmie mentor nigdy nie jest bezpośrednim przełożonym osoby mentorowanej, przez co sesje mogą odbywać się w bezpiecznej przestrzeni otwartości oraz zachęcają do poszerzania perspektywy, wykraczania poza realizację aktualnych zadań czy aktualnej roli.
Jakie działania podejmuje BP, by wspierać kobiety?
Przede wszystkim konsekwentnie i od lat BP tworzy kulturę otwartości i środowisko, w który osoby o wysokich kompetencjach, ale różnych osobowościach i różnym profilu zawodowym znakomicie się odnajdują i mogą realizować swój potencjał.
BP podejmuje również starania, aby systematycznie wzrastał procent kobiet zajmujących stanowiska menedżerskie wyższego szczebla w strukturach krajowych i międzynarodowych. Jeden z ciekawych programów, jakie BP realizuje, to międzynarodowy Female Talent Program, przygotowujący kobiety do pełnienia roli liderów. Ponadto firma oferuje elastyczny czas pracy czy możliwość pracy na niepełny etat, z czego chętnie korzystają matki wracające z urlopu macierzyńskiego. BP nie ustala sztywnych parytetów, stawia sobie jednak cel, aby zwiększać odsetek kobiet na najwyższych stanowiskach. W Polsce udział kobiet w zarządzie polskiego oddziału zawsze przekraczał oczekiwania korporacji, obecnie 40% polskiego zarządu stanowią panie.
Jak stworzyć kulturę sprzyjającą różnorodności?
BP kształtuje środowisko, kulturę i przestrzeń równych szans. Dla nas aspekt merytoryczny, wiedza i pomysły są ważniejsze od płci czy pochodzenia. Pracuję w BP już 19 lat i nigdy nie miałam poczucia, że moja płeć czy to, że jestem matką, wpływa na sposób, w jaki jestem odbierana w organizacji. Z drugiej strony nigdy sobie też z tego tytułu nie dawałam taryfy ulgowej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pozostałe artykuły ekspertek »
Mentorki wskazują drogę do celu
Kobiety w biznesie, Liderzy Jolanta Wyszyńska PL, Alina Pszczółkowska PLMentoring pozwala skorzystać z wiedzy najlepszych ekspertów i dzięki temu rozwinąć pełnię własnych możliwości. Relacja z mentorem daje szerszą perspektywę i pomaga zredefiniować swoje cele zawodowe.

Przywództwo nie zależy od płci
Kobiety w biznesie, Rozwój przywództwa Izabela Walczewska-Schneyder PLO znaczeniu kompetencji miękkich w biznesie i wykorzystywaniu swoich silnych stron opowiada Izabela Walczewska-Schneyder, członek zarządu Benefit Systems.

Efektywna współpraca
Kobiety w biznesie, Liderzy Agnieszka Maciejewska PL, Iwona Kozera PLO wspieraniu rozwoju kariery kobiet i efektywnej pracy z mentorem opowiadają Agnieszka Maciejewska i Iwona Kozera, reprezentujące Fundację Liderek Biznesu.

Przyszłość jest kobietą
Kobiety w biznesie, Liderzy Beata Staszków PLTrwa druga edycja programu mentoringowego Związku Pracodawców Polska Miedź. Ponad połowa uczestników to kobiety. Beata Staszków, prezes zarządu związku, widzi w menedżerkach szczególną wolę rozwoju i chęć zdobywania nowych kompetencji.

Rozwój w DNA firmy
Kobiety w biznesie, Liderzy Małgorzata Lasota PLO programach wspierających rozwój kobiet w organizacjach opowiada Małgorzata Lasota, HR Cluster Head w krajach skandynawskich, bałtyckich i CEE firmy GSK.

Kompleksowe podejście do wspierania rozwoju kariery
Kobiety w biznesie, Planowanie kariery Katarzyna Bołtowicz PLO tym, jak można wspierać rozwój kariery kobiet w organizacji, opowiada Katarzyna Bołtowicz, dyrektor operacyjny w Kapsch Telematic Services.

Warto czerpać z doświadczenia innych
Kobiety w biznesie, Przywództwo i zarządzanie ludźmi Magda Taczanowska PLO roli mentoringu w dużych organizacjach i przekazywaniu jasnej informacji zwrotnej opowiada Magda Taczanowska, dyrektor Segmentu Enterprise w polskim oddziale Microsoftu.

Dobry mentor kluczem do sukcesu
Kobiety w biznesie, Rozwój przywództwa Magdalena Kaleta-Gałwa PLO wyzwaniach związanych z wyborem odpowiedniego mentora opowiada Magdalena Kaleta-Gałwa, mediatorka sądowa i dyplomowany coach, założycielka firmy szkoleniowej.

Wspieranie innych wymaga odwagi i otwartości
Zarządzanie sobą | Zrównoważony rozwój, Zarządzanie sobą Barbara Stepnowska PLO korzyściach płynących z różnorodnych doświadczeń opowiada dr Barbara Stepnowska, dyrektor programu MBA na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

Inspiracja w rodzinie
Zarządzanie sobą | Zarządzanie sobą, Planowanie kariery Agnieszka Jasikowska PLO rozdzieleniu życia zawodowego od prywatnego w firmie rodzinnej opowiada Agnieszka Jasikowska, dyrektor generalny firmy Oriens Bijou – przedstawiciela TOUS w Polsce.
