Kilka czynników utrudnia kobietom realizację ambitnych planów związanych z rozwojem kariery. Dużą rolę odgrywają na przykład role społeczne, które przypisuje się paniom, a także ich wybory życiowe.
Z nie lada wyzwaniem muszą zmierzyć się zwłaszcza pracujące matki, które nie mają wsparcia organizacji i najbliższych, a chciałyby rozwijać się jako menedżerki. „Kobieta nie powinna wybierać pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Powinna mieć dostęp do narzędzi, dzięki którym nie musi decydować się na kompromisy” – mówi Alicja Kopeć, członkini zarządu i dyrektor pionu prawnego i ładu korporacyjnego Provident Polska.

Partnerem merytorycznym materiału jest firma Provident.
Firma Provident Polska podejmuje działania, które mają ułatwić paniom realizowanie się w różnych obszarach zawodowych i życiowych. W całej organizacji widoczna jest równowaga płci – zarówno na poziomie dyrektorów, jak i w zarządzie.
Provident Polska był jedną z pierwszych firm w Polsce, która podpisała Kartę Różnorodności. Przedsiębiorstwo prowadzi także wiele projektów skierowanych konkretnie do pań. Przykładem jest program mentoringowo‑coachingowy Provident na obcasach. Polityka firmy wspierająca kobiety przynosi wymierne korzyści organizacji.
Ten tekst jest komentarzem eksperta. Przeczytaj tekst główny »
Wszechstronne liderki
Kobiety w biznesie Julia Słowik PLKobiety nadal muszą mierzyć się z barierami w drodze na szczyty organizacji.

Panie, bardziej niż na rywalizację, stawiają na samorealizację. Jeżeli pracodawca potrafi ten potencjał dostrzec, wesprzeć i wykorzystać, wspiera rozwój zarówno kobiety, jak i firmy – mówi Katarzyna Szerling, członkini zarządu i dyrektor marketingu w Provident Polska. Dobry pracodawca powinien rozumieć potrzeby kobiet, takie jak na przykład konieczność elastycznych godzin pracy bądź pracy zdalnej. Ponadto firma może wspierać menedżerki wracające z urlopu macierzyńskiego, rozmawiać z nimi na temat ich potrzeb oraz dawać dostęp do narzędzi ułatwiających kontakt z firmą i umożliwiać dostęp do szkoleń. Takie podejście przynosi liczne korzyści, jak na przykład wyjście poza schematy (w związku z wielością punktów widzenia i pomysłów w różnych obszarach) oraz tworzenie przyjaznego środowiska pracy. Warto również podkreślić, że kobiety pomagają osiągnąć kompromis w zespołach i szukają rozwiązań korzystnych dla wielu stron. Kobiety częściej współpracują ze sobą. W zarządzie jesteśmy cztery w towarzystwie pięciu mężczyzn. Wspieramy się, nie było takiej sytuacji, żebyśmy nie stanęły jedna za drugą – mówi Patrycja Rogowska‑Tomaszycka, członkini zarządu, dyrektor ds. corporate affairs.
Agnieszka Kłos, członkini zarządu, dyrektor sprzedaży i obsługi klienta, podkreśla, że bariery kobiet nie wynikają wyłącznie ze środowiska, ale także z indywidulanego podejścia kobiety i jej decyzji. Jestem przykładem tego, że praca w środowisku bardzo męskim nie jest barierą, jeżeli kobieta jest przekonana, że to dla niej właściwa ścieżka rozwoju w firmie – mówi.
Mając świadomość znaczenia różnorodności dla rozwoju współczesnych firm, Provident podejmuje szereg działań wspierających wszystkich pracowników na różnych szczeblach organizacyjnych. Promując równowagę, organizacja daje do zrozumienia, że zna wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się liderki, i czerpie z ich bogatych doświadczeń.
Przeczytaj pozostałe komentarze »
Równowaga wbudowana w model firmy
Kobiety w biznesie Piotr Pyrich PLAby zachować konkurencyjność, firma musi stwarzać pracownikom takie warunki, aby wydobyli z siebie, to co najlepsze.

Kobiecy sukces to podążanie za pasją
Kobiety w biznesie Marta Florczak PLSytuacja kobiet na rynku pracy nadal pozostawia wiele do życzenia.

Zrozumieć potrzeby wszystkich pracowników
Kobiety w biznesie Marta Wielondek PLInterdyscyplinarne zespoły są z definicji bardziej innowacyjne.

Różnorodność kluczem do sukcesu
Kobiety w biznesie Monika Bargieł PLNowoczesna organizacja powinna stworzyć takie warunki pracy, które zachęcą do aplikowania na wysokie stanowiska.
