Rynek benefitów pracowniczych w Polsce rozwija się niezwykle intensywnie ze względu na coraz większe problemy pracodawców z utrzymaniem personelu i znalezieniem nowej kadry. Karnet na siłownię i ubezpieczenie medyczne to już za mało, aby wyróżnić się swoją ofertą. Czym jeszcze można skusić kandydatów i specjalistów?
Partnerem materiału jest D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej.

Wybór dodatków pozapłacowych jest coraz większy. Branża HR prześciga się w pomysłach, nie zawsze trafnych. Czasem okazują się mało praktyczne lub niedopasowane do potrzeb pracowników, przez co niewielu zatrudnionych jest nimi zainteresowanych. Nie jest łatwo znaleźć nowy produkt lub usługę, które mogą pomóc pracownikowi, a tym samym zostać przez niego docenione.
Prywatne ubezpieczenia medyczne spełniały te kryteria, dlatego szybko zdobyły uznanie pracodawców. Zdrowie ma bowiem ogromną i uniwersalną wartość, od jego stanu zależy nasz komfort życia, także zawodowego. Benefit w postaci opieki medycznej jest idealnym przykładem tego, jak wspierać prywatną sferę życia pracownika, czerpiąc z tego korzyści dla firmy. Chorzy pracownicy przyczyniają się do wzrostu kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa, bo albo są na zwolnieniu lekarskim, albo są mało efektywni. Pracownik, który ma zapewniony łatwy i szybki dostęp do specjalisty, do dobrej jakości usług i nowoczesnych placówek, może zdecydowanie lepiej zadbać o swoje zdrowie.
Właśnie takich uniwersalnych benefitów szukają specjaliści z branży HR, zadając sobie pytanie, w jakim jeszcze aspekcie życia pracownicy mogą potrzebować wsparcia. W jakiej dziedzinie pracodawca może zaoferować im pomoc, zwiększając poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego? Oczywiście powinna to być taka sfera, w której większość Polaków nie ma zapewnionej odpowiedniej ochrony choćby z racji wysokich kosztów.
Zabezpieczenie na wypadek problemów prawnych
Prawdopodobieństwo napotkania problemu prawnego, wymagającego pomocy specjalisty, jest w naszym kraju wysokie. Przepisy prawne są często niezrozumiałe, a prawo zmienne. Aby nadążyć za ustawodawcą, w 2017 roku przecięty Polak musiałby przeczytać 27 118 stron nowych aktów prawnych. Mamy tym samym najbardziej zmienne prawo w całej Unii Europejskiej1. Pomoc prawnika przydałaby się więc każdemu z nas, ale tak jak w przypadku zdrowia często bierzemy problem na „przeczekanie” albo w ogóle rezygnujemy z pomocy specjalisty. W efekcie trudności narastają, a w końcu pociągają za sobą jeszcze większe wydatki i kolejne problemy.
W ogólnopolskim badaniu Problemy prawne Polaków 2018 aż 75% badanych stwierdziło, że chciałoby móc poradzić się prawnika przynajmniej raz w roku, w tym połowa osób z tej grupy nawet częściej. Okazało się, że w ciągu ostatnich pięciu lat co piąty ankietowany miał też problem prawny. Odsetek osób, które zadeklarowały, że w tym okresie były (lub ktoś z najbliższej rodziny) zaangażowane w jakiś spór prawny i uczestniczyły w sprawie sądowej, był podobny. Prawie 90% badanych uznało ochronę prawną – dającą darmowy dostęp do pomocy i porad prawnika oraz pokrywającą koszty reprezentacji w sądzie – za atrakcyjny i pożądany pomysł na bonus pracowniczy.
Te wyniki ostatecznie utwierdziły nas w przekonaniu, że benefit w postaci opieki prawnej jest bardzo ciekawą propozycją, doskonałą odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bogatszą ofertę atrakcyjnych bonusów pracowniczych. Poza tym uznaliśmy, że taka polisa doskonale wpisuje się w definicję idealnego świadczenia pozapłacowego.
Realne wsparcie dla pracowników
D.A.S. jest Towarzystwem Ubezpieczeniowym specjalizującym się w ubezpieczeniach ochrony prawej i w tym segmencie zajmuje pozycję lidera na polskim rynku. Rodzaj polisy, którą oferujemy, zapewnia stałe i doraźne wsparcie prawne oraz w razie potrzeby pokrywa koszty reprezentacji i pomocy prawnej w procesie sądowym. Podobnie jak w przypadku prywatnej opieki medycznej ubezpieczony może skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem, poprosić o analizę swojego przypadku oraz uzyskać pomoc w sytuacjach, które wymagają interwencji osoby o odpowiednich kwalifikacjach.
Ubezpieczenie ochrony prawnej jest idealnym benefitem pracowniczym. Spełnia jego wszelkie kryteria – jest usługą, której może potrzebować każdy zatrudniony i która może mu realnie pomóc. Takiego produktu do tej pory brakowało na polskim rynku. W ofercie, którą nazwaliśmy DAS BENEFIT PRAWNY, przewidzieliśmy różne warianty ochrony. W podstawowej gwarantujemy pracownikom dostęp do pozasądowych usług prawnych w sprawach związanych z życiem prywatnym. Jednak produkt może mieć bardziej kompleksowy charakter i obejmować również finansowanie kosztów prawnych i sądowych w przypadku postępowania sądowego. Istnieje także możliwość objęcia ochroną ubezpieczeniową rodziny pracownika – jego dzieci oraz małżonka lub partnera.
Prawie 90% uczestników ogólnopolskiego badania Problemy prawne Polaków 2018 uznało ochronę prawną za atrakcyjny i pożądany pomysł na bonus pracowniczy.
Czy jest to rzeczywiście przydatny bonus? O usługach prawnika często myślimy w kontekście sprawy sądowej, a przecież z sądami mamy do czynienia niezwykle rzadko. Zapominamy jednak, że codziennie uczestniczymy w różnych zdarzeniach, które reguluje prawo. Na przykład w sklepie, robiąc zakupy, zawieramy umowę nabycia towarów. Stosujemy się do przepisów ruchu drogowego, jadąc samochodem lub przechodząc przez jezdnię. Nie możemy więc do końca wyeliminować ryzyka, że ktoś nie dotrzyma warunków zawartej umowy, popełni kardynalny błąd, który odbije się na naszym życiu czy zdrowiu, nie zastosuje się do przepisów albo że wystąpi sytuacja odwrotna i sami nieumyślnie naruszymy prawo. Ryzyko związane z wystąpieniem problemu prawnego bądź uczestnictwem w procesie sądowym jest trudne do wyeliminowania nawet przy dużej ostrożności i może dotyczyć każdej osoby. Pomoc w sprawach pozasądowej ochrony interesów pracownika jest właśnie podstawą oferty DAS BENEFIT PRAWNY.
Benefit będzie pomocny w bardzo wielu sytuacjach, które mogą zajmować czas wolny pracownika lub sprawiać mu kłopot. Na przykład dzięki nielimitowanym, telefonicznym poradom prawnym pracownik może zaoszczędzić nie tylko czas i energię, ale też pieniądze. Nie będzie tracił czasu w pracy na rozwiązywanie swoich problemów. Bez względu na to, czy będzie to sprawa reklamacji towaru bądź usługi, analiza umowy najmu mieszkania, czy też problem z uzyskaniem odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot albo zgubiony przez linie lotnicze bagaż, pracownik uzyska specjalistyczne wsparcie, które pomoże skutecznie wyegzekwować jego prawa. Dzięki wskazówkom od prawnika jest też w stanie podejmować lepsze decyzje i uniknąć popełnienia błędu w sytuacjach, które wiążą się z konsekwencjami prawnymi.
W rozszerzonej opcji DAS BENEFIT PRAWNY może także pomóc w bronieniu interesów zatrudnionego w sprawach dużo poważniejszych, takich jak proces sądowy. Postępowanie tego typu często wiąże się z dużymi kosztami i stresem. Benefit D.A.S. przez kompleksową pomoc prawną realnie chroni finanse i zapewnia poczucie bezpieczeństwa w trudnych i niespodziewanych sytuacjach życiowych.
Zapewnienie pracownikowi bezpłatnego i szybkiego wsparcia prawnego w ramach benefitu stanowi także duże udogodnienie dla pracodawcy. Problemy w życiu prywatnym, takie jak np. spór z właścicielem wynajmowanego mieszkania czy kłopot z wyegzekwowaniem bezpłatnej naprawy auta w ramach gwarancji albo problem związany z wybrykiem nastoletniego dziecka, które popadło w konflikt z prawem, odbijają się na jakości pracy, mogą także spowodować absencje zatrudnionego. Dzięki benefitowi D.A.S. pracownik nie zostanie sam z problemem prawnym i nie będzie musiał szukać w internecie jego rozwiązań (niekiedy niewłaściwych), i to częstokroć w czasie pracy.
(1) Barometr stabilności otoczenia prawnego Grant Thornton.
To jest komentarz. Przeczytaj tekst główny »
HR znów na fali wznoszącej
Zarządzanie ludźmi, Rozwój pracowników Mariusz Smoliński , Lidia Zakrzewska PLNowoczesny HR musi działać bardziej ofensywnie, idąc w ślady pełnych determinacji działów biznesowych. Powinien rozszerzać swoje kompetencje w taki sposób, aby móc skuteczniej wspierać menedżerów liniowych i dostarczać im utalentowanych pracowników.
