Pracownicze Plany Kapitałowe są programem długoterminowego oszczędzania pomyślanym jako wsparcie emerytalne. To, z jakim skutkiem będą inwestowane środki zgromadzone na kontach uczestników, będzie miarą sukcesu lub porażki PPK. O polityce inwestycyjnej i wdrożeniu PPK w firmach mówi Tomasz Kowalski – dyrektor zarządzający w Warcie odpowiedzialny za wdrożenie projektu PPK.
Partnerem materiału jest Warta.


PPK to korzystne rozwiązanie dla pracowników, ale też nowe obowiązki dla pracodawców. Czy program będzie łatwy do wdrożenia?
Zasady działania PPK zakładają budowanie kapitału na przyszłość przy udziale pracodawcy i państwa. Kapitał pracownika ma być budowany z wpłat, które są zobowiązani wnieść pracodawca, państwo i pracownik. Poza wpłatami obowiązkowymi pracodawca może odprowadzać na rzecz pracownika wpłaty dodatkowe. Środki zgromadzone w PPK stanowią prywatną własność pracownika i są wypłacane z konta PPK tylko na jego wniosek. Cały proces został zaplanowany tak, aby pracownik nie musiał dopełniać żadnych skomplikowanych formalności. Pracodawca sam zgłasza pracownika, sam wybiera instytucję prowadzącą PPK w porozumieniu z organizacją związkową albo inną uprawnioną reprezentacją pracowników, negocjuje i podpisuje umowy oraz odprowadza miesięczne wpłaty.
Czym kierować się więc przy wyborze instytucji finansowej do prowadzenia PPK?
Czynników jest wiele. Przede wszystkim ważna jest wiarygodność instytucji i jej doświadczenie w zarządzaniu aktywami lub prowadzeniu wieloletnich programów inwestycyjnych. Należy przeanalizować, jak długo firma jest obecna na rynku polskim, czy ma stabilnych akcjonariuszy, zarząd, zespół odpowiedzialny za inwestycje. W przypadku, gdy firma zarządza własnymi aktywami, jakość tego zarządzania i portfela inwestycyjnego jest elementem oceny ratingowej, co również warto wziąć pod uwagę.
Współpracując od ponad 20 lat z dużymi podmiotami w zakresie ubezpieczeń grupowych dla pracowników i ich rodzin w zakładach pracy, wiemy, jak ważne są też systemy informatyczne przystosowane do obsługi tego typu relacji. Systemy te muszą zapewnić sprawną obsługę programu przez wiele lat. Dlatego trzeba przeanalizować, jak będzie wyglądał proces obsługi PPK w danej instytucji i jakie narzędzia zostaną zapewnione.
Dlaczego Warta zdecydowała się wejść na rynek ze swoją ofertą jako instytucja zarządzająca środkami zgromadzonymi na kontach PPK?
Trendy demograficzne wydają się nieodwracalne. Żyjemy coraz dłużej, a nasze społeczeństwo się starzeje. System emerytalny w Polsce potrzebował więc nowego impulsu, który będzie wspierał Polaków w odkładaniu pieniędzy na przyszłość. Jesteśmy jednym z kluczowych partnerów ubezpieczeniowych dla firm na polskim rynku. Już teraz obsługujemy około 720 tysięcy pracowników i ich rodziny w ramach grupowych programów ubezpieczeniowych i inwestycyjnych w zakładach pracy. Dlatego traktujemy PPK jako ważne uzupełnienie naszej oferty skierowanej do przedsiębiorstw.
PPK to głównie zarządzanie funduszami w długim okresie. Jakie doświadczenie w tym obszarze ma Warta jako zakład ubezpieczeń?
Warta od lat oferuje długoterminowe programy inwestycyjne dla klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Nasz najstarszy fundusz, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy, ma już ponad 23 lata. To fundusz o strategii konserwatywnej, inwestujący głównie w papiery dłużne. Podobną strategię będą miały najbezpieczniejsze fundusze zdefiniowanej daty w ramach PPK. W naszej ofercie znajdują się także fundusze mieszane, zawierające mniejszy lub większy udział akcji (tak jak PPK na wcześniejszych etapach cyklu życia), których historia jest niemal równie długa (18–20 lat).
Aktywami Warty zarządza własny zespół ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu środkami w krajowych i międzynarodowych instytucjach finansowych. W ramach Grupy Warta zespół ma do dyspozycji aktywa w wysokości 10 miliardów złotych. Mamy więc odpowiednie kompetencje i doświadczenie.
Jak będą inwestowane środki w ramach PPK?
Ustawa o PPK określa główne limity inwestycyjne i charakter aktywów, w które mogą być inwestowane pieniądze. Podstawowe zasady stosowane przez wszystkie instytucje oferujące PPK będą podobne. Najistotniejsza stanie się strategia cyklu życia, czyli „starzenie się” funduszy wraz z ich uczestnikami. Opiera się ona na mechanizmie zdefiniowanej daty. Ważny jest rok, w którym uczestnik funduszu osiągnie 60 lat, przy czym uczestnicy programu będą pogrupowani na przedziały wiekowe co pięć lat. I tak dla najmłodszych, urodzonych pomiędzy 1998 a 2002 rokiem, będzie fundusz o zdefiniowanej dacie 2060, dla nieco starszych, urodzonych pomiędzy 1993 a 1997 rokiem, będzie fundusz o zdefiniowanej dacie 2055 itd.
Każdy z funduszy wraz ze zbliżaniem się do zdefiniowanej daty (czyli wraz ze zbliżaniem się uczestnika do wieku emerytalnego) będzie stopniowo obniżał swoje ryzyko inwestycyjne poprzez coraz mniejszy udział akcji, a coraz większy instrumentów dłużnych, głównie obligacji. Młodzi pracownicy mają przed sobą dużo czasu i mogą skorzystać z inwestycji zawierających spory udział akcji o wysokim poziomie zmienności, potencjalnie dających dużo wyższą stopę zwrotu. Im bliżej wieku emerytalnego, tym ważniejsze stanie się obniżenie ryzyka i zachowanie wartości zgromadzonych środków, dlatego fundusz będzie miał profil bezpieczny.
Obsługujemy około 720 tysięcy pracowników i ich rodziny w ramach grupowych programów ubezpieczeniowych i inwestycyjnych. Pracownicze Plany Kapitałowe będą uzupełnieniem oferty
PPK to długoterminowe programy gromadzenia kapitału, które jak większość inwestycji opartych na funduszach są związane z ryzykiem inwestycyjnym. Uczestnicy, którym nie odpowiada poziom ryzyka inwestycyjnego funduszu przeznaczonego dla ich wieku, mogą dokonać konwersji zgromadzonych środków do innego funduszu – zarówno bezpieczniejszego, jak i bardziej ryzykownego.
Poza ogólnymi zasadami przewidzianymi w ustawie, poszczególne instytucje oferujące PPK mogą bardziej szczegółowo precyzować politykę inwestycyjną swoich funduszy, a także inne aspekty oferty. Przed zawarciem umowy z wybraną instytucją finansową warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami.
Czy oferta ubezpieczycieli czymś się wyróżnia od ofert innych instytucji finansowych, czyli powszechnych towarzystw emerytalnych i towarzystw funduszy inwestycyjnych?
Zasady działania PPK, a tym samym zakres oferty, są określone w ustawie. Dlatego oferty dostępne na rynku oferowane przez uprawnione instytucje będą zbliżone. Pojawią się oczywiście pewne różnice w warunkach współpracy. Ważnymi czynnikami będą kwestie administracyjne, czyli udogodnienia dla pracodawcy w prowadzeniu programu, oraz jakość narzędzi dla pracowników. W wyborze instytucji oferującej PPK uczestniczą organizacje pracowników, dla których z pewnością ważny będzie dostęp do informacji o zgromadzonych środkach przez portal albo aplikację mobilną.
Oferta Warty, zgodnie z ustawą, będzie uwzględniała element ubezpieczenia na życie, dzięki czemu każdy uczestnik, za którego będą odprowadzane wpłaty na PPK, zostanie objęty dodatkowo ochroną ubezpieczeniową na wypadek śmierci. Składka za ochronę będzie wliczona w opłatę za zarządzanie, która jest ograniczona ustawowo. Takie rozwiązanie to niewątpliwie dodatkowy benefit dla uczestnika programu i wyróżnik oferty Warty.
Warto też wspomnieć o pewnym aspekcie, który nie wynika z regulacji prawnych, tylko z praktyki biznesowej. Otóż Warta jako ubezpieczyciel samodzielnie obsługuje polisy (w tym rachunki jednostek ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych) i nie korzysta z usług agentów transferowych. Dzięki temu fundusze PPK nie będą obciążane dodatkowymi kosztami agenta transferowego.