Firma transportowa to nie tylko dowożenie produktów z punktu A do punktu B za określoną cenę. Narzędzia CSR pomagają zrozumieć znaczenie logistyki w gospodarce oraz działać na rzecz minimalizowania wpływu biznesu na środowisko naturalne.
Partnerm materiału jest:

W codziennym życiu rzadko uświadamiamy sobie znaczenie logistyki, chociaż odgrywa ona ogromną rolę w kształtowaniu nawyków konsumenckich i w rozwoju makroekonomicznym. Świeży jogurt w lodówce przywieziony z oddalonego o 300 kilometrów magazynu. Herbata, która przypłynęła do portu w Hamburgu z Indii, a następnie pokonała 620 kilometrów, nim znalazła się na półce w ulubionym sklepie osiedlowym. Pieczywo, które szybko zostało przetransportowane z pobliskiej piekarni, by jeszcze ciepłe trafić na nasz stół. Wszystkie te udogodnienia są możliwe dzięki działalności firm transportowych. Dlatego jednym z pierwszych projektów realizowanych w ramach społecznej odpowiedzialności Grupy Raben jest kampania „Transport jest potrzebny”, zmierzająca do uświadomienia wagi logistyki zarówno dla całości gospodarki, jak i pojedynczych konsumentów. Celem akcji jest również edukacja w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego. Wspólnie z lokalnymi oddziałami policji kształcimy najmłodszych obywateli, uświadamiając im wagę transportu, i szkolimy w zakresie bezpieczeństwa drogowego. Tylko w latach 2014–2016 spotkaliśmy się z ponad 10 tysiącami uczniów i przedszkolaków.
Transport dla środowiska
Działalność transportowa wpływa na środowisko naturalne. Dlatego Grupa Raben dąży do zminimalizowania emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Aby osiągnąć ten cel, stworzyliśmy program „e‑faktura = wyższa kultura”, w którym od lat zachęcamy naszych kontrahentów do rezygnacji z papierowej wersji faktury. Za każdą uzyskaną zgodę przeznaczamy 1 euro dla fundacji Aeris Futuro, z którą następnie wspólnie sadzimy drzewa. Podobny efekt staramy się osiągnąć przez „ankietę z podwójną satysfakcją”, czyli badanie satysfakcji z usług wśród naszych klientów. Za udział w ankiecie również przeznaczamy 1 euro dla Aeris Futuro. Do tej pory posadziliśmy około 11 tysięcy drzew; 7,5 tysiąca z nich już zdążyło zneutralizować 5625 ton dwutlenku węgla.
Dodatkowo nieustannie modernizujemy flotę i wprowadzamy innowacje, aby nasz wpływ na środowisko naturalne był jeszcze mniejszy. Dlatego na przykład uczymy kierowców, jak jeździć, aby ograniczyć emisję spalin (eco‑driving). W firmie Raben Logistics Polska (naszej największej polskiej spółce operacyjnej) postawiliśmy sobie cel, aby do końca 2017 roku 50% floty będącej w naszej dyspozycji (około 1400 ciężarówek) stanowiły pojazdy z normą EURO 5 i 6. Wprowadzamy także tandemy oraz naczepy typu double deck.
Z myślą o społeczności
Celem projektu „Wspólna droga” jest natomiast poznanie potrzeb i oczekiwań m.in. przedstawicieli lokalnych społeczności, dostawców usług oraz sąsiadów, a także poinformowanie grup interesariuszy o celach i kierunkach rozwojowych firmy. Ponadto dążymy do ustanowienia systemu wymiany informacji w ramach programu konsultacji, a także poinformowania zainteresowanych grup docelowych o możliwościach czynnego włączenia się w proces decyzyjny w określonym stopniu.
Od 2015 roku Grupa Raben prowadzi w Polsce dialog społeczny zgodny z normami zaangażowania interesariuszy (norma AA1000SES). Zorganizowaliśmy 13 spotkań w 6 kluczowych lokalizacjach, na które zaprosiliśmy 116 interesariuszy. Podczas sesji zostało zgłoszonych ponad 250 pomysłów dotyczących nie tylko poprawy wzajemnych relacji, ale również wzmocnienia partnerstwa. Świadomość pozytywnego i negatywnego wpływu na otoczenie ma istotną rolę w kształtowaniu transparentnych i etycznych zachowań w biznesie. Projekt stanowi ważny krok na drodze odpowiedzialnego i przejrzystego zarządzania relacjami sąsiedzkimi. Ma również bezpośrednie przełożenie na biznes – w sesjach biorą udział nasi pracownicy oraz partnerzy, którzy niejednokrotnie zwrócili uwagę i pomogli usprawnić stosowane do tej pory rozwiązania oraz procesy.
Pośrednim wynikiem projektu „Wspólna droga” jest opracowanie Strategii Zaangażowania Społecznego. Oczekiwania zebrane podczas pierwszych sesji dialogowych zostały przeanalizowane w trakcie warsztatów z zewnętrzną firmą doradczą i pozwoliły określić obszary, w ramach których będziemy wspierać społeczności lokalne: środowisko naturalne, bezpieczeństwo drogowe i edukacja.
W najbliższym otoczeniu
Zachęcamy również pracowników Grupy Raben do tego, aby zmieniali na lepsze najbliższe otoczenie. Co roku realizujemy program wolontariatu pracowniczego „Wykaż się inicjaTYwą”, w ramach którego pracownicy mogą zgłaszać pomysły na wspieranie lokalnych społeczności. Lokalne komisje wolontariatu nagradzają wybrane inicjatywy kwotą dwóch tysięcy złotych na realizację. Co roku realizujemy około 20 lokalnych inicjatyw pracowniczych.
Grupa Raben wdraża nie tylko własne projekty. Angażuje się również w projekty z obszaru gospodarki współdziałania. Aktywnie odpowiadamy na cele zrównoważonego rozwoju ONZ (SDGs), realizując bezpłatne transporty żywności dla potrzebujących. Jako operator logistyczny obsługujący również branżę FMCG jesteśmy zdeterminowani do wyeliminowania ubóstwa i głodu. Aby zrealizować ten cel, podjęliśmy współpracę z Polską Federacją Banków Żywności. Do działania zaangażowaliśmy wszystkie spółki w Polsce, ponieważ produkty, które przewozimy dla Banków Żywności, wymagają różnych warunków w transporcie. Przykładowo, firma Fresh Logistics Polska będzie transportowała towary, które należy utrzymywać w temperaturze od 0 do 6°C. Do działania zachęcamy również klientów, prosząc o przekazanie żywności z krótkim terminem ważności. Od 2015 roku pomogliśmy w transporcie ponad 11 tysięcy palet, co daje około 7 ton żywności wspólnie uratowanej przed marnotrawstwem. Banki Żywności pozyskują na cele społeczne takie produkty spożywcze, jak świeża żywność, artykuły wymagające warunków chłodniczych i mroźni. Grupa Raben wsparła Banki Żywności także w transporcie produktów podarowanych przez firmy spożywcze, m. in. Bakalland, Zbyszko i Nutricia.
Chcemy działać w otoczeniu, w którym otwarta, uczciwa współpraca jest standardem. Posiadamy Kodeks Etyki dla pracowników i kontrahentów zewnętrznych. Tylko w 2015 roku, w ramach polityki compliance, przeszkoliliśmy również ponad 100 pracowników z prawa antymonopolowego. Pracownicy i partnerzy mogą informować o swoich spostrzeżeniach w odpowiedzialny, skuteczny oraz anonimowy sposób poprzez formularz online oraz infolinię działającą w dziesięciu językach.
Dla zdrowia
W Grupie Raben co roku organizujemy Miesiąc Bezpieczeństwa. W ramach tej inicjatywy uświadamiamy istotę bezpiecznych zachowań, zwracamy uwagę na potencjalne ryzyko i motywujemy się nawzajem do tworzenia bezpiecznych warunków pracy. Troszcząc się o pracowników, od sześciu lat organizujemy Tydzień Zdrowia – pięciodniowy program promujący zdrowy tryb życia. Codziennie wysyłamy do pracowników newslettery zachęcające do zdrowego trybu życia (program co roku jest modyfikowany). Dodatkowo uczestnicy programu mogą brać udział w spotkaniach z dietetykami, trenerami fitness, ergonomistami, lekarzami, kosmetyczkami oraz masażystami. Od sześciu lat każdy pracownik Grupy codziennie otrzymuje zdrową przekąskę. Organizujemy także Rabeniadę – biegi sztafetowe, w których zwycięska drużyna może przeznaczyć nagrodę pieniężną na cel charytatywny.
Staramy się również, aby rodzinna atmosfera towarzyszyła nam również w pracy. W Grupie Raben zależy nam na utrzymaniu najlepszych pracowników – także w zdrowiu – dlatego zdecydowaliśmy się organizować coroczny konkurs dla operatorów wózków widłowych „Tańczący z paletami”. Akcja ma za zadanie wspieranie precyzji i uważności oraz eliminację ryzykownych praktyk, takich jak nadmierna prędkość. Konkurs składa się z dwóch części: teoretycznej warsztatowej, polegającej na przedstawianiu dobrych praktyk i pożądanych zachowań, oraz praktycznej, podczas której operatorzy wózków widłowych pokonują trasę z przeszkodami obrazującymi wagę precyzyjności.