Częstochowa wspiera przedsiębiorczość, buduje nowoczesne sieci dróg, pracuje nad lepszą komunikacją, tworzy różne formy pomocy mieszkańcom. O tym, dlaczego miasto to jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, opowiada jego prezydent, Krzysztof Matyjaszczyk.

Partnerem materiału jest:
Jak zmieniła się Częstochowa na przestrzeni ostatnich lat?
Zmieniła się istotnie. Zmiany widzimy w infrastrukturze drogowej, w wyglądzie centrum miasta czy w miejscach, które zyskały na inwestycjach w ramach budżetu obywatelskiego. Zauważają to zwłaszcza ci, którzy przyjeżdżają do Częstochowy po dłuższej nieobecności. W ostatnich latach przybyło firm w mieście, inwestorów w specjalnych strefach ekonomicznych, a między innymi dzięki środkom unijnym zrealizowaliśmy wiele strategicznych inwestycji. Stawiamy na efektywne wykorzystywanie środków europejskich – ich rola w unowocześnianiu miasta i programach społecznych jest nie do przecenienia. Dysponując budżetem, oddajemy też głos samym mieszkańcom, zachęcając do udziału w kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego. Ożywienie gospodarcze zawdzięczamy w znacznej mierze kompleksowym działaniom choćby na terenach specjalnych stref ekonomicznych. W ich obrębie – dzięki kilkunastu firmom – powstanie wkrótce blisko 700 nowych miejsc pracy. System miejskich ulg podatkowych owocuje równolegle tworzeniem ponad 500 miejsc pracy. Częstochowa staje się coraz ważniejszym ośrodkiem branży motoryzacyjnej, a Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych uznała nas za „wschodzącą gwiazdę” sektora usług dla biznesu. Lepsza koniunktura gospodarcza oraz działania miasta przekładają się na najniższe od wielu lat bezrobocie w mieście, obecnie nieznacznie przekraczające 6%.
Z jakimi głównymi wyzwaniami mierzy się teraz miasto?
Częstochowa musi stawiać na zrównoważony rozwój gospodarczy i budowanie kapitału społecznego w oparciu o szeroką współpracę miejskich środowisk: samorządowego, biznesowego, akademickiego oraz artystycznego. Cały czas staramy się poszerzać bazę małych i średnich przedsiębiorstw, a także przyciągać nowych, większych inwestorów. Liczymy na dalszy rozwój mających mocną pozycję w mieście branż i lokowanie się centrów usług wspólnych. Będziemy robić wszystko, żeby zagospodarowanie terenów specjalnych stref ekonomicznych przyniosło optymalne efekty w postaci wzrostu nakładów inwestycyjnych oraz tworzenia kolejnych miejsc pracy dla mieszkańców regionu. Zależy nam również na kontynuowaniu programów modernizacji dróg, poprawie komfortu życia w mieście i opieki nad mieszkańcami, rozwijaniu ekonomii społecznej i szkolnictwa zawodowego, współpracy z organizacjami pozarządowymi, a także na realizacji takich partycypacyjnych projektów, jak na przykład budżet obywatelski.
Co sprzyja rozwojowi i innowacji w Częstochowie?
Już sama lokalizacja stref na terenie miasta wiąże się z rozwojem innowacyjności, ponieważ jest ona niejako wpisana w działalność specjalnych stref ekonomicznych. Ponadto w październiku ubiegłego roku została podjęta uchwała w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości w zakresie regionalnej pomocy inwestycyjnej na wspieranie nowych inwestycji dla przedsiębiorców innowacyjnych lub prowadzących działalność badawczo‑rozwojową na terenie miasta.
Mamy też ulgę w podatku od nieruchomości dla deweloperów budujących w standardzie B+ lub wyższym, która wzbudziła zainteresowanie branży. Dla sektora interesująca jest też współpraca samorządu z biznesem i uczelniami w mieście. Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej po konsultacjach z kołami biznesowymi utworzył nową specjalność: księgowość w centrach usług wspólnych. To oczywiście tylko przykłady działań służących rozwojowi i innowacyjności. Te i inne inicjatywy wpisują się w miejski program wspierania przedsiębiorczości i tworzenia miejsc pracy, przygotowany i uchwalony kilka lat temu.
Jakie firmy decydują się na działalność w Częstochowie i co zachęca je do inwestowania właśnie w tym mieście?
Większość przedsiębiorstw inwestujących w Częstochowie to firmy rodzime, które podejmują decyzję o dalszym rozwoju i relokują się w obrębie miasta. W specjalnych strefach ekonomicznych inwestują również małe i średnie przedsiębiorstwa zagraniczne: niemieckie, francuskie i włoskie. Największym pracodawcą w mieście jest obecnie ZF TRW, firma działająca w branży motoryzacyjnej.
Co zachęca do inwestowania? Wypracowaliśmy rozwiązania związane z miejskimi ulgami w podatku od nieruchomości, uzbroiliśmy tereny inwestycyjne, działamy tak, aby planowane inwestycje, w tym nowe projekty unijne, nie tylko poprawiały komfort życia mieszkańców, ale także możliwości prowadzenia biznesu w naszym mieście. Przedsiębiorcy, którzy zainwestują w Częstochowie na terenach objętych strefami ekonomicznymi – oprócz ustawowych, częściowych zwolnień z podatku dochodowego od działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej – mogą skorzystać z lokalnej ulgi podatkowej, uchwalonej przez samorząd właśnie dla inwestorów w strefach. W czasach, kiedy wiele miast posiada w swojej ofercie atrakcyjne nieruchomości do zagospodarowania, istotne stają się inne atuty lokalizacji. Przedsiębiorcy dużą uwagę przykładają do klimatu, jaki tworzony jest przez władze miasta.
Czy Częstochowa posiada programy aktywizujące bezrobotnych oraz projekty wspierające młodych ludzi?
W 2016 roku na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie wydał ogółem blisko 38 milionów złotych. Z roku na rok coraz więcej osób udaje się objąć programami, szkoleniami, dotacjami na rozpoczęcie działalności gospodarczej czy innymi formami wsparcia. Te działania przyczyniły się do lepszej koniunktury na rynku pracy i wzrostu liczby przedsiębiorstw w mieście, a tym samym do najniższego od 15 lat bezrobocia. Dla miasta bardzo istotne jest także wspieranie szkolnictwa zawodowego – tworzymy zatem klasy wielozawodowe, rozbudowujemy bazę warsztatową, mamy system doradztwa zawodowego. Dostosowujemy ofertę edukacyjną szkół do lokalnych potrzeb rynku pracy. Szkoły coraz częściej podpisują umowy o współpracy z przedsiębiorcami i wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Jednym z większych projektów realizowanych przez miasto jest program „Zawodowa współpraca”. Z jego pomocą chcemy koordynować system kształcenia i odbywania praktyk oraz staży zawodowych u różnych pracodawców. Ten i inne programy unijne związane ze szkolnictwem zawodowym są realizowane po to, aby tworzyć wykwalifikowaną kadrę, a także „kierunkowo” doposażać nasze centra kształcenia praktycznego i pracownie zawodu. Chcemy, aby młodzi ludzie, którzy kończą edukację, byli jak najlepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy w tych kierunkach i zawodach, które są szczególnie poszukiwane. Z kolei w ramach programu ,,Akademicka Częstochowa” wspieramy przyszłościowe kierunki studiów na naszych uczelniach i wyposażamy pracownie. Pamiętamy też o aktywnych „wykluczonych”, którzy mogą skorzystać z oferty centrów integracji społecznej czy zainteresować się uczestnictwem na przykład w spółdzielni socjalnej.
Jakie są plany na rozwój miasta w kolejnych latach? Proszę opowiedzieć o najważniejszych przedsięwzięciach.
Najważniejszym zadaniem w najbliższych latach będzie dalsze optymalne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej w obecnym okresie programowania. Pod hasłem „Lepsza komunikacja” chcemy kontynuować inwestycje, dzięki którym Częstochowa stanie się miastem równie przyjaznym kierowcom, pasażerom komunikacji miejskiej, rowerzystom, jak i pieszym. W najbliższych latach powstanie wreszcie obwodnica miasta, dlatego nasze działania idą w kierunku połączenia węzłów autostradowych z terenami inwestycyjnymi i układem sieci drogowej w mieście. Wierzę, że konsekwentnie budując infrastrukturę miejską, tworząc korzystne warunki dla przedsiębiorców, poprawiając komfort mieszkania w mieście, stawiając na dalszy rozwój ekonomii społecznej i partycypacji społecznej, Częstochowa będzie nadal zmierzać ku dobrym europejskim wzorom miejskiego życia.