CZY WIESZ, ŻE: panie są bardziej kulturalne od panów? W każdym razie na pewno w kontaktach z asystentami głosowymi.
Niemal połowa – 46% – dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych korzysta z asystentów głosowych. Warto dodać, że są to dane zebrane w raporciez 2017 roku, więc obecnie zapewne ten udział jest jeszcze nieco większy. Część wyników badań jest dość oczywista – chętniej rozmawiają z asystentem głosowym osoby młodsze oraz ludzie o lepszym statusie materialnym.
Niemniej ciekawy jest jeszcze jeden szczegół – kwestia zachowania kultury podczas kontaktu głosowego z wirtualnym asystentem, niezależnie od tego, czy chodzi o korzystanie z niego poprzez smartfon, komputer, niezależny głośnik czy system multimedialny samochodu. Chodzi o rozmowę z maszyną, programem, a jednak ponad połowa badanych Amerykanów co najmniej sporadycznie używała w trakcie takiej komunikacji kulturalnych form językowych, takich jak słowo „proszę”.

Panie są przy tym wyraźnie grzeczniejsze od panów podczas kontaktów z asystentami głosowymi. Niemal co czwarta (24%) zadeklarowała, że często używa słowa „proszę” w takich sytuacjach, zaś 39% postępuje tak co najmniej okazjonalnie. Łącznie 63% pań wykazało się kulturą wobec swoich cyfrowych interlokutorów, w porównaniu do 45% panów.