Zrozumienie związku między człowiekiem a technologią jest kluczem do odpowiedzialnego rozwoju biznesu prawie w każdym obszarze – czy to w dziedzinie energii, mobilności, czy zdrowia, pracy lub nauki. W jaki sposób digitalizacja zmienia ludzkie życie i jak przyszłe trendy mogą wpłynąć na produktywność? Które kompetencje i predyspozycje osób decyzyjnych są najistotniejsze w kontekście efektywnego wykorzystania technologii?
Po ponad roku z pandemią wiemy już dobrze, że transformacja cyfrowa to nie wybór organizacji a biznesowe ultimatum. Wszechobecna digitalizacja unaoczniła też, jak istotną rolę w tym procesie odgrywają ludzie – klienci i pracownicy. Dzisiejsi liderzy stoją więc przed nie lada wyzwaniem – muszą zastanowić się nie tylko jakich narzędzi i technologii używać, ale także jak dostosować style zarządzania do dynamicznie zmieniających się wymogów świata. Efektywne przywództwo w „nowej normalności”, oprócz zrozumienia cyfryzacji i procesu zmiany, wymaga kompetencji w zakresie kierowania zespołami w środowiskach hybrydowych, motywowania czy radzenia sobie ze stresem. Stąd motyw przewodni tegorocznej edycji Konferencji MIT Sloan Management Review Polska: Productivity – Humanity – Technology.
Organizacja w procesie transformacji: między „twardymi” a „miękkimi” czynnikami sukcesu
Skuteczne zarządzanie wiąże się z koniecznością balansowania między jego miękkimi i twardymi aspektami. W dzisiejszych czasach organizacje powinny przyjąć strategie uwzględniające duży udział pracy zdalnej, a także pracy projektowej, a nie zespołowej – organizacje sieciowe.

Skończył się już model pracy, która jest ściśle określona, wystandaryzowana. Tego typu prace są już zresztą zastępowane przez automatyzacje. Wszystko to, co można ustandaryzować, opisać jako algorytm – da się zastąpić przez „maszyny”, które zrobią to lepiej. Cały czas pozostaje za to miejsce na pracę twórczą, innowacyjną. Pandemia jeszcze przyśpieszyła ten proces – przyśpieszył automatyzację, równocześnie zwrócił większą uwagę na osoby o wysokich kompetencjach, osobach twórczych.
Jakie kompetencje pracowników są obecnie (i będą w przyszłości) kluczowe?
technologiczne
społeczne, emocjonalne
Ale uwaga na pułapkę przyśpieszenia, w którą wpadają najlepsze, najbardziej ambitne firmy. Jeśli organizacja cały czas stara się jak najszybciej rozwijać, może doprowadzić do wypalenia pracowników. Dużym obciążeniem jest też brak widocznego planu rozwoju.
Nowa kultura pracy musi być kulturą wspierającą przedsiębiorczość, a nie skupiać się na odpowiedzialności pracowników.
Idealna transformacja łączy technologię z humanizmem

Rozwój wymaga wychodzenia ze sfery komfortu, ale jeśli będziemy cały czas przebywać poza tą sferą, nastąpi szybkie zmęczenie i wypalenie pracowników. Organizacje muszą więc znaleźć odpowiedni balans między rozwojem, „ćwiczeniem mięśni”, a aspektami, które pozwalają pracownikom się zrelaksować, budować relacje, rozwijać kompetencje miękkie.
Jak korzystać z zasobów firmy szybciej, bezpieczniej i… wszędzie
Szacuje się, że nadal ok. 95% przedsiębiorstw na świecie wykorzystuje własne centra danych, ale coraz większą dynamikę wykazuje trend przenoszenia danych do chmury publicznej. Z ważnym zastrzeżeniem – okazuje się, że całkowite przejście „do chmury” nie zawsze jest efektowne, za to znacznie lepiej sprawdzają się rozwiązania hybrydowe. Polegają one na łączeniu „chmury prywatnej” z „chmurą publiczną”, w różnych formach.

Jak liderzy cyfrowej transformacji zwiększają swoją przewagę biznesową, korzystając z chmury
Inwestowanie w technologie i innowacje naprawdę się opłaca – pokazują to wyniki liderów, którzy położyli duży nacisk na rozwój tych aspektów rozwoju firmy:

Badania pokazują, że na terenie Europy Środkowo‑Wschodniej (w tym w Polsce) cyfryzacja w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy przyśpieszyła dwukrotnie.
Paweł Jakubik, członek zarządu Microsoft
Adopcja „chmury” w Polsce wynosi już 24%. Skok z kilkunastu procent dokonał się niezwykle szybko, a ten trend nadal się utrzymuje. Tym bardziej ważne jest ustalenie strategii przejścia do chmury, zarówno publicznej, jak i on premise – proporcje zależą od firmy, od branży. Ale niezależnie od tego warto do chmury dążyć – to ogromna szansa na przyśpieszenie rozwoju własnej firmy.
Biznes platformowy: jakie strategie okażą się skuteczne w czasach cyfrowej rywalizacji i szybkich innowacji
Najłatwiej zrozumieć, czym jest platforma, patrząc na producentów samochodów. Produkują oni wiele różnych modeli samochodów, korzystając z tej samej płyty podłogowej i wielu innych podzespołów, takich jak silniki itd. Podobnie ma to miejsce w przypadku platform gospodarczych – różne firmy mogą poprzez wspólną platformę prowadzić oddzielne, własne biznesy.

Indeks górny Zrzut z wystąpienia Michaela Cusumano, z MIT Sloan School of Management. Indeks górny koniecZrzut z wystąpienia Michaela Cusumano, z MIT Sloan School of Management.

Indeks górny Zrzut z wystąpienia Michaela Cusumano, z MIT Sloan School of Management. Indeks górny koniecZrzut z wystąpienia Michaela Cusumano, z MIT Sloan School of Management.

Indeks górny Michaela Cusumano, z MIT Sloan School of Management. Zrzut z wystąpienia Indeks górny koniecMichaela Cusumano, z MIT Sloan School of Management. Zrzut z wystąpienia
Ale uwaga – platforma nie jest receptą na wszystko. Świetnie sprawdza się jako narzędzie do rozwoju czy transformacji swojego biznesu, ale jeśli sam pomysł na biznes jest słaby, to platforma też tu nie pomoże. Stworzenie platformy nie jest gwarancją sukcesu firmy. Dlatego zacząć trzeba od dobrego produktu lub usługi, a następnie dokładamy do niego platformę innowacyjną lub transakcyjną.
Inteligentne zarządzanie dokumentem w nowej rzeczywistości. Czy nadchodzi koniec papierowych dokumentów?

Pandemia niesamowicie przyśpieszyła cyfrową transformację firm – w tym zautomatyzowała wiele procesów administracyjnych, m.in. elektroniczny obieg dokumentów.
Ważne jest:
zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa
wygoda zdalnego zarządzania i kontroli procesów
wygoda dostępu, dostęp mobilny
efektywność i szybkość procesów
Nawet teraz możesz nadal wziąć udział online w wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest konferencja „MIT Sloan Management Review Polska”.

Dostęp na poziomie podstawowym, czyli możliwość oglądania wydarzenia na żywo oraz możliwość korzystania z materiałów Partnerów zamieszczonych na stronie, jest darmowy!