Workplace Solutions, projektując siedzibę Allegro, w warszawskim Q22 połączyło cechy środowisk na pozór dalekich – domu i biura – które razem tworzą przestrzeń o zupełnie nowej jakości.
Partnerem materiału jest Workplace.

Współczesna kultura pracy sprawia, że pracodawcy coraz częściej stawiają w biurach na elastyczność i funkcjonalność. Liczy się dla nich komfort pracowników, a środowisko, w którym ci pracują, jest kluczowe dla rozwoju i budowania relacji w organizacji. Przy projektowaniu przestrzeni dla siedziby Allegro postawiliśmy na aranżację biura jako przestrzeni domowej – gdzie pracownicy mogą nie tylko efektywnie pracować, ale także czuć się swobodnie i komfortowo.
Budowanie pozytywnych skojarzeń z biurem
Dom to miejsce, do którego się wraca. Wywołuje ono pozytywne skojarzenia, to w nim chcemy spędzać czas. Jest to miejsce, gdzie ważne są relacje, w którym panuje dobra atmosfera. Z raportu i badania społecznego Dom i rodzina 1995–2015 wykonanego na zlecenie firmy Ytong wynika, że dla 63% badanych podstawowym skojarzeniem, jakie wywołuje słowo dom, jest rodzinność. W domu wykonujemy codzienne obowiązki, gotujemy, ale przede wszystkim odpoczywamy. Dzielimy go z rodziną, zapraszamy znajomych i przyjaciół. Biuro natomiast wielu osobom może kojarzyć się z plątaniną długich korytarzy bez światła naturalnego, bezosobowymi przestrzeniami, gdzie nieznani nam współpracownicy są ukryci w zamkniętych pokojach. Czy w takim miejscu z chęcią wykonujemy swoją pracę? Czy do takich miejsc chcemy wracać? Czy nie łatwiej byłoby pracować w atmosferze ułatwiającej przepływ myśli i przypominającej środowisko domu?
Według badania Sharp, w którym wzięli udział pracownicy biurowi z dziewięciu państw europejskich, aż 65% pracowników biurowych z Polski jest negatywnie nastawionych do swojego miejsca pracy. Z badania FlexJobs z kolei wynika, że 65% badanych twierdzi, że środowisko domowe znacząco podnosi ich produktywność.
A gdyby biuro wyglądało jak dom? Gdyby pozytywna energia środowiska domowego mogła działać także w miejscu pracy? Gdybyśmy przy projektowaniu biura zastosowali inne materiały wykończeniowe, użyli więcej drewna, ciepłych kolorów i pomyśleli o większej ilości zieleni? Doszliśmy do wniosku, że jest to możliwe. Spotkania nie muszą odbywać się w standardowych salach konferencyjnych, ale w miejscu zaaranżowanym jako salon. Przestrzeń do spotkań kreatywnych mogłaby wyglądać jak garaż, a przestrzeń wspólna dla wszystkich pracowników mogłaby być kuchnią otwartą na pokój dzienny i ogród zimowy. „Tak zaprojektowaliśmy warszawską siedzibę Allegro. Udało nam się stworzyć miejsce, do którego ludzie chcą wracać. Biuro‑dom Allegro to przestrzeń, która pomaga budować relacje. To środowisko, w którym znajdziesz przestrzeń do realizacji każdego zadania w tym zróżnicowanym i kreatywnym tyglu” – mówi Dominika Zielińska, Managing Partner w Workplace Solutions.
Dla stref funkcjonalnych w Allegro inspirację dla nas stanowiły następujące elementy związane z domem: Podwórko – strefa wejściowa i recepcja; Weranda i ogród zimowy – network i strefa socjalna; Trzepak – miejsce spotkań ad hoc; Garaż – kreatywna strefa projektowa; Salon – miejsce do spotkań; Pokoje – strefy zespołów; meble z IKEA – wspólna kuchnia.
Integracja życia osobistego i zawodowego
Wraz ze wzrostem elastyczności pracy koncepcja zachowania równowagi między życiem prywatnym a pracą (work‑life balance) ustępuje miejsca trendowi integracji życia prywatnego z zawodowym (work‑life integration), który zyskuje wielu zwolenników. Z artykułów opublikowanych na łamach „Harvard Business Review Polska” wynika, że im płynniejsze przejście między pracą a życiem osobistym i domem, tym większa efektywność i komfort psychiczny. Pracownicy, którzy funkcjonują w środowisku pozbawionym sztywnych barier między pracą a domem, tracą mniej energii na przejścia między rolami zawodowymi a tymi, które pełnią w życiu prywatnym. W większym stopniu wykorzystują swoje zasoby poznawcze. Mając to na uwadze, można zaprojektować innowacyjną przestrzeń, która przynosi korzyści stale zmieniającemu się środowisku pracy.
Odpowiedź na różnorodne potrzeby pracowników

W biurze Allegro w budynku Q22 na trzech piętrach może pracować do 450 osób. Bazując na wnioskach z przeprowadzonych badań i wywiadach z pracownikami, firma Workplace Solutions zaproponowała gotowe na zmiany przestrzenie biurowe zaspokajające zróżnicowane potrzeby i dostosowane do specyfiki wykonywanej pracy. Na szczególną uwagę zasługują strefy dla pracowników IT, dla których opracowano zupełnie nowy model środowiska pracy, tak aby uwzględniał specyficzne wymagania zespołów pracujących metodami zwinnymi (agile). Tego typu zespoły składają się z 4–12 osób, pracują w skupieniu w grupie, odbywają regularne spotkania, śledzą monity na ekranach, organizują burze mózgów, tele- i wideokonferencje. W ich pracy nieodzowne są powierzchnie, po których można pisać markerami, tzw. suchościeralne (minimum 0,5 m.b.). W Allegro te potrzeby spełniają „minibiura” lub „pokoje”. Dzielą się one na trzy strefy: kreatywną, przeznaczoną do burzy mózgów lub doraźnych spotkań, zamknięty pokój za szkłem do pracy w skupieniu lub wideorozmów (maksymalnie dla trzech osób), przestrzeń z biurkami.
Rozwiązania dla zespołów pracujących metodami zwinnymi znajdują się na piętrach, które zapełniają dwa ekosystemy – małych biur (przy oknach) oraz łatwo dostępnych przestrzeni wspólnych. Na wyższej kondygnacji znajduje się recepcja ze strefą wejściową przypominającą zielone podwórze przed domem. Stamtąd łatwo można się dostać do właściwego „domu”. Sale spotkań przypominają pokoje w amfiladzie, a centralne strefy networkingowe – ogród zimowy i podwórko. Można tam usiąść na trzepaku i niezobowiązująco porozmawiać.
Głównym założeniem projektowym była elastyczna i funkcjonalna przestrzeń, umożliwiająca realizację zadań każdego rodzaju, zarówno pracę w skupieniu, kreatywną, jak i doraźne i formalne spotkania w miejscach do tego przeznaczonych. W związku z tym powstał szereg stref zachęcających do spotkań nieformalnych, budowania relacji i wymiany wiedzy: elastyczne, duże i wspólne dla całej firmy miejsce socjalno‑networkingowe z możliwością odbycia spotkania typu town‑hall, strefa zarządu bez gabinetów, wspólny stół typu bench.
Ewaluacja – warsztaty
Sześć miesięcy po przeprowadzce zorganizowaliśmy warsztat z przedstawicielami administracji i programistami odpowiedzialnymi za projekt. Wspólnie dokonaliśmy oceny biura, skupiając się na strefach pracy zwinnymi metodami. Na spotkanie zaprosiliśmy również przedstawicieli innych firm (np. Nordea i ING), które chciały wdrożyć tego typu rozwiązania. Poprosiliśmy również o uczestnictwo ekspertów z zakresu metodyki zarządzania agile. W czterech podgrupach przystąpiliśmy po raz kolejny do zaprojektowania środowiska pracy agile, dzieląc się posiadanymi doświadczeniami.
Na podstawie zdobytych informacji w Q1 2018 wdrażamy zmodyfikowane projekty stref agile u jednego z klientów. W najbliższych miesiącach będziemy je analizować. Docelowo jeden z klientów postawił nam wyzwanie, aby opracować analogiczne, ale jeszcze bardziej mobilne rozwiązania. Razem z programistami będziemy je projektować.
Odpowiedzialne za realizację projektu studio architektoniczne Workplace Solutions specjalizuje się w holistycznym projektowaniu środowiska pracy. Naszą domeną jest unikalne podejście oparte na systematycznych badaniach oraz kompetencjach projektowych z zakresu architektury, planowania przestrzeni, systemu orientacji przestrzennej, wykorzystania najnowszych rozwiązań technologicznych (IT oraz AV) oraz zieleni.
Pobierz artykuł pdf niezabezpieczony. Razem z programistami będziemy je projektować.
Odpowiedzialne za realizację projektu studio architektoniczne Workplace Solutions specjalizuje się w holistycznym projektowaniu środowiska pracy. Naszą domeną jest unikalne podejście oparte na systematycznych badaniach oraz kompetencjach projektowych z zakresu architektury, planowania przestrzeni, systemu orientacji przestrzennej, wykorzystania najnowszych rozwiązań technologicznych (IT oraz AV) oraz zieleni.