Nieustannie zmieniające się oczekiwania rynku oraz rozwój nowych technologii wymuszają zmiany w myśleniu o projektowaniu i aranżacji środowiska pracy. Przedsiębiorstwa, które chcą dziś odnieść sukces, muszą stawiać na współpracę, innowację i budowanie zaangażowania. Jakie zmiany w związku z tym czekają klasycznie zaprojektowane biura, które wciąż jeszcze stanowią większość na rynku powierzchni biurowych?

Partnerem merytorycznym materiału jest firma The Brain Embasy.
Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że otoczenie biurowe ma ogromny wpływ na pracowników, co w bezpośredni sposób przekłada się na ich efektywność, kreatywność i ogólne zadowolenie z pracy. Wiele organizacji wkłada sporo wysiłku i angażuje poważne środki finansowe w zaprojektowanie i urządzenie biura w efektowny sposób. Chcą w ten sposób stworzyć najlepsze warunki do pracy i jednocześnie zaprezentować swoją firmę na zewnątrz jako tę, która jest na czasie i wyróżnia się na tle konkurencji. To oczywiście krok w dobrym kierunku, ale firm, które nadążają za dynamicznymi zmianami, wciąż jest niewiele. A te pojedyncze, które całkiem dobrze radzą sobie na rynku, tworzą swoje zamknięte światy – funkcjonują w ramach hermetycznego środowiska, w którym nie ma współpracy na przykład pomiędzy różnymi zespołami bądź organizacjami. Pytanie zatem: czy wystarczy sam – nawet najbardziej designerski – projekt biura, żeby można było mówić o prawdziwym biurze przyszłości?
Twórcza współpraca
Jednym z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzą się obecnie organizacje, i to niezależnie od branży, jest potrzeba innowacji. Badania pokazują, że znakomita większość innowacyjnych pomysłów powstaje podczas pracy grupowej, w trakcie nieformalnych rozmów w kuchni lub w innych wspólnych przestrzeniach biurowych. Skuteczna komunikacja często nie jest wynikiem korporacyjnych zebrań, ale na przykład nieformalnych rozmów przy kawie czy przelotnych spotkań na korytarzu. W poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań przedsiębiorcy powinni wyruszyć w nieznane sobie obszary i tam szukać możliwości rozwoju i współpracy z firmami bądź innymi przedsiębiorcami, którzy mają wiedzę i kompetencje. Biuro przyszłości to zatem przestrzeń inspirująca, pobudzająca do działania, a jednocześnie miejsce, w którym będą mogli spotkać się nie tylko współpracownicy jednej firmy, ale także osoby z innych firm i branż. Miejsce, w którym będą przenikać się światy korporacji, freelancerów oraz start‑upów.
Elastyczne rozwiązania kluczem do sukcesu
Brain Embassy jest wyjątkowa na polskim rynku, bo tworzą ją społeczności złożone z przedstawicieli różnych światów, którzy wzajemnie się inspirują i efektywnie ze sobą współpracują. To miejsce dla ludzi, którzy nie są zainteresowani jedynie wynajmem biurek lub pokojów do pracy. Wierzymy, że Brain Embassy będzie wyborem numer jeden przedsiębiorczych i odważnych, świadomych swoich silnych stron i otwartych na to, co może wyniknąć ze zderzenia ich wizji z innymi członkami społeczności. Uważam także, że w przyszłości podobnie będzie wyglądała większość budynków biurowych. Taka przestrzeń przede wszystkim pozwala wybrać styl pracy i zwiększyć jej efektywność. Ktoś lubi mieć ciszę i spokój, a ktoś inny potrzebuje ludzi, gwaru i interakcji. Takie biuro to także różnorodność i elastyczne rozwiązania. Znam wiele firm, które podpisały umowy najmu na pięć lat, a przed upływem tego okresu zwiększyły zatrudnienie na tyle, że potrzebowały znacznie większej powierzchni. Są też sytuacje odwrotne, kiedy firmy w wyniku restrukturyzacji muszą znacznie ograniczać zajmowaną przestrzeń biurową. W Brain Embassy z takimi zmianami nie ma najmniejszego problemu.
Katarzyna Bobowska‑Caruso, dyrektor ds. strategii i rozwoju Adgar Poland, twórczyni Brain Embassy.
Światowe trendy w Warszawie
Właśnie taki zamysł przyświecał przed sześciu laty twórcom największej dziś sieci biur coworkingowych – WeWork. Nowojorski start‑up w ciągu ostatnich dwóch lat podwoił liczbę swoich biur i dziś funkcjonuje w 35 miastach na całym świecie. Światowe trendy uważnie śledzi firma Adgar, która w ubiegłym roku postanowiła otworzyć pierwszą przestrzeń tego typu w naszej stolicy. Jest nią Brain Embassy mieszcząca się w kompleksie biurowym Adgar Park West. Jest ona przykładem biura przyszłości zaprojektowanego w odpowiedzi na najnowsze światowe trendy, które sprzyjają tworzeniu naturalnych społeczności, twórczej współpracy między ich członkami, rozwojowi innowacyjnych pomysłów oraz wpierają efektywność pracy.

Główna przestrzeń biura Brain Embassy to patio z antresolą. Podczas lokalizacji i kształtowania tych miejsc uwzględniono funkcję i konstrukcję budynku. Patio jest rodzajem placu miejskiego z drzewami, ławkami i kawiarnią, na którym spotykają się wszyscy członkowie społeczności i przecinają się wszystkie szlaki komunikacyjne. Na całej powierzchni Brain Embassy zaprojektowano wiele miejsc pozwalających na pracę w skupieniu lub umożliwiających twórczą kooperację. Można pracować, spacerując na bieżni (część biurek ma regulowaną wysokość), siedząc w domku na drzewie lub przy długim, wspólnym stole na antresoli. Różnorodność zaaranżowanych miejsc do pracy – a także do odpoczynku i relaksu (np. Nap Room) – zachęca do ruchu i kreatywności. Natomiast płynne przenikanie się stref przeznaczonych do spotkań w nieformalnej atmosferze tworzy miejsce w pełni zaspokajające potrzeby pracowników i stwarzające im możliwości do wysoce wydajnej pracy.
Bardzo ważną cechą tej przestrzeni jest także społeczność złożona z przedstawicieli różnych środowisk – małych firm, dojrzałych start‑upów i korporacji – którzy mogą się wzajemnie inspirować i efektywnie współpracować.
Co ciekawe, Brain Embassy w ramach projektu organizuje też program merytoryczny złożony z warsztatów, szkoleń i inspirujących spotkań, mających na celu dostarczać wiedzę z rożnych obszarów oraz pobudzać członków społeczności do aktywnego uczestnictwa w jej życiu.
W Brain Embassy na blisko 1,7 tysiąca mkw. znajduje się 250 stanowisk pracy, w tym 140 w otwartej przestrzeni oraz 110 w oddzielnych pokojach. Członkowie społeczności mają do dyspozycji kreatywne sale konferencyjne, otwartą przestrzeń dla 200 osób przeznaczoną na wydarzenia specjalne, a także liczne nieformalne spotkania. Pierwsze biuro typu co‑creating budzi bardzo duże zainteresowanie zarówno korporacji, jak i mniejszych firm. Firma Adgar (pomysłodawca i inwestor przestrzeni) rozpoczęła już prace nad kolejnym etapem projektu, który zwiększy powierzchnię w obecnej lokalizacji do 3 tysięcy mkw. Kolejna przestrzeń Brain Embassy powstaje także na warszawskim Mokotowie, w budynku Adgar Plaza One. Będzie zajmowała dwa poziomy o łącznej powierzchni ponad 2300 mkw.
Ten tekst jest komentarzem eksperta. Przeczytaj tekst główny »
Standard to za mało
Strategia | Miejsca pracy Aleksander Krakowski PLDuża dostępność powierzchni biurowych w największych miastach pozwala najemcom oczekiwać rozwiązań precyzyjniej niż dotychczas dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb.
